Samsun Göğüs Hastanesi’nde Hatadan Dönüldü

0

Coronavirüs salgını nedeniyle Samsun’da karantina merkezine dönüştürülen Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Dr. Kamil Furtun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanes’nde bazı sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerinin kesintisiyle ilgili şaşırtan girişim, Valilik ve Sağlık İl Müdürlüğü’nden döndü. İl Sağlık Müdürlüğü, ‘yanlış anlaşılma olacağını’ söyledi, Türk Sağlık Sen ise, “Ön cephede savaşan sağlıkçılar, fazlasını hak ediyor” dedi.

Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi, coronavirüsle mücadele kapsamında ‘karantina merkezine’ dönüştürülürken, canını ortaya koyan bazı sağlık çalışanlarının “hasta sayısı azaldı” gerekçesiyle nöbet ücretlerinin kesildiği iddiası herkesi şok etmişti.

Karantina hastalarının tutulduğu hastanede bu değişiklik sağlık çalışanları açısından daha riskli hale gelirken, karantina öncesindeki hasta sayının yüksek olduğunu öne süren idarenin, iş yükünün azaldığı gerekçesiyle ‘nöbet ücreti kesintisine’ gitme kararı aldğı öne sürmüştü.

HHALK GÜNDEME TAŞIDI
Duyanları şaşırtan konuyu gazetemizin konuyu gündeme getirmesiyle çözüldü. Samsun Valisi Osman Kaymak ve İl Sağlık Müdürü Ali Oruç, böyle bir uygulamanın olmayacağını belirtti. Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, “Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde sağlık çalışanlarımızın nöbet ücretlerinin kaldırıldığı duyumunu almıştık. Ancak, Sağlık İl Müdürlüğü’nden arandık ve bu süreçte sağlık çalışanlarının haklarında hiçbir kesinti olmayacağı, hatta haklarını fazlasıyla alacakları söylendi” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÖN CEPHEDE
Çakmak şöyle devam etti: “Böyle bir uygulama olmayacak. Tedavisi olmayan ölümcül corona virüsü nedeniyle özellikle sağlık çalışanlarımız risk altında ve zor bir süreçten geçiyor. Sağlık çalışanları bu savaşta ön cephede yer alıyor. Sağlık çalışanları evlerini, ailelerini unuttu, hastanelerde görev yapıyorlar. Bu salgınla mücadele ediyorlar.Gerekirse yargıya gideriz, mücadeleyi orada da sürdürürüz. Üyelerimiz bunun bilincinde olsun.”

VALİLİK VE SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ EL KOYDU
Karantina hastanesine dönüştürülen Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde bazı sağlık çalışanlarından nöbet ücretinin kesilmesi iddiasına Vali Osman Kaymak ve İl Sağlık Müdürü Yrd. Doç. Dr. M. Ali Oruç el koydu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz