Samsun Cumhuriyet Meydanı’ndaki Kuşlar Uçuyor

0

Samsun’da 2017 yılında dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı olan AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz tarafından tüm eleştirilere ve tepkilere rağmen yapılan Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan binalara ‘kuş figürlü giydirmeler’ sökülmeye başlandı.

Binaları tamamen kaplayan demir panolar, şehir plancıları tarafından özel ticari mülke müdahale ve ticari avantajı yok ettiği, zarara sebebiyet verdiği için sürekli olarak eleştiri almıştı.

BEN YAPTIM OLDU ZİHNİYETİ
Samsunlu Şehir Plancısı Yüksek Mimar Embiya Sancak, “Zamanında ”ben yaptım oldu’ diyen eski Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’ın eseri kuşlar, bina cephelerinden sökülüyor” dedi. Sancak, “Ortada bir kamu zararı oluştu. Bu proje daha fikir safhasındayken, kent estetiği konusu akademik tahsil yapan mimarların tek meslek örgütü olan Mimarlar Odası başta olmak üzere kent kimliği ve estetiği konusunda 45 yılımı harcayan kişi olarak ben, eski Başkan Yılmaz’ı pek çok kere uyarmıştık” diye konuştu.

ZARARIN TAZMİNİ İSTENMELİDİR
Mimar Sancak, şöyle konuştu; “Bu işin hiçbir yasa ve mantığa sığmayan tarafı; kuş motifi ve taşıyıcılar için harcanan bedelin bina sahiplerinden talep edilmesiydi. Şimdi sökülüyor. Bir kamu zararıdır. Zararın karşılanmasını Samsun halkı zarara sebebiyet verenden talep etmelidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz