Samsun Comdata’da Personel Çıkışı Olmayacak

0

Global servis sağlayıcı şirket Comdata’nın Samsun’daki çağrı merkezinde çalışan 200 kişinin önce ücretsiz izine çıkarılacağı, yerlerine İŞKUR’dan eleman alınacağı iddia edilmişti.

Olaya Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı el attı. Firmanın Lokasyon Müdürü İrfan Kemal Kocabaş, Vali Dağlı’ya gönderdiği bilgilendirmede işçi çıkarmanın söz konusu olmadığını bildirdi.

Ülke genelinde çok sayıda çağrı merkezi bulunan ve binlerce işçi çalıştıran Comdata şirketinin kararı Samsun’da şok etkisi yapmış, şirket yönetimi tarafından personellere ‘ücretsiz izin’ bilgisi verilirken, ayda 1.400 TL maaş almak zorunda kalacak olan personeller kara kara düşünmeye başlamıştı.

İşten çıkarmanın yasak olduğu bu dönemde ‘ücretsiz izin’ formülü ile işinden uzaklaştırılması çalışanları endişelendirdi. İşçiler, İŞKUR üzerinden yerlerine işçi alımı yapılacağını iddia ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Samsun Valisi Zülkif Dağlı’ya yardım çağrısıında bulunmuştu.

Tez-Koop-İş Sendikası Samsun Şubesi Başkanı Tarık Sayın’da süreci takip ettiklerini duyurmuştu.

‘İŞÇİ ÇIKARMA YOK İSTİHDAMI ARTIRACAĞIZ’
İşçilerin tedirginliğini Hedef Halk Gazetesi gündeme taşıdı, haberin ardından Vali Zülkif Dağlı devreye girdi. Dağlı, Comdata Samsun Lokasyon Müdürü İrfan Kemal Kocabaş ile bir görüşme gerçekleştirdi. Kocabaş, Vali Dağlı’ya bilgilendirme mesajı gönderdi. Mesajda, “2021 yılında haberde bahsedildiği gibi çalışan sayımızda küçülme ile ilgili herhangi bir durumumuz olmadığı gibi aksine sayımızı daha da artırarak Samsun istihdamına katkı yapmayı hedeflemekteyiz” ifadeleri kullanıldı.

GENEL MERKEZ DE AÇIKLAMA YAPTI
Comdata Türkiye’nin genel merkezi tarafından da konu ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, “Ortaya atılan işçi çıkarma iddiaları tamamen gerçeğe aykırıdır. Şirketimiz, Türkiye genelinde 5 binden fazla çalışanı istihdam ederek, ülke ekonomisine büyük katkı sağlamakta ve sağlamaya devam edecektir” denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz