Samsun Büyükşehir’in Mini Destek Paketi

0

Samsun Büyükşehir Meclisi’nde CHP ve İYİ Parti’nin ‘kahvehane, kafe, lokanta’ esnafına maddi destek talebine Başkan Mustafa Demir, “O kadar maddi imkanımız yok” diyerek, Cumhur İttifakı üyeleriyle birlikte ret verdi. Meclisin paketinden kendi kiracısına ‘minik jest’ çıktı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı Meclis Toplantısı’nda Millet İttikafı Meclis Üyeleri CHP’li Atila Tekcan ve Hasan İpek, İYİ Partili Emre Taha Özyar imzalı önerge sundu.

Teklifte, “Pandemi nedeniyle alınan sağlık tedbirleri neticesinde kapatılan ve/veya hasılat kaybına yoğun bir şekilde uğrayan kahvehane, kafeterya ve esnaf lokantalarına maddi destek verilmesi” istendi, bu talep Cumhur İttifakı üyelerince ret edildi.

‘MADDİ İMKANIMIZ YOK’
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, esnafa destek olunması yönünde verdiği önergeye, darda ve zorda olanlara başvuru halinde belediye olarak yardımda bulunduklarını söyleyerek, “Topyekün bir karar alınması uygun değil, bizim onu karşılama imkanımız da yok. Gündeme alınmasını gerektirecek bir durum değil” açıklaması yapmıştı.

KENDİ ESNAFINA İNDİRİM
Samsun Büyükşehir Belediyesi, mülkiyeti kendisinde bulunan iş yerlerinden aldığı kira bedellerini yüzde 50 oranında düşürdü. Ticari faaliyeti durdurulan işletmelerden ise yeniden açılacağı güne kadar kira alınmayacak. Belediye yüzde 50 indirimli kiradan 49 esnaf ve kuruma ait 18 işletme yararlanırken, 16 esnaf da pandemi tehdidinin ortadan kalkacağı güne kadar kira ödemeyecek.

İŞGALİYE BEDELİ ALINMAYACAK
Diğer yandan merkez ilçelerde faaliyet gösteren ve ilçelerden merkeze gelen toplam 3 bin 63 minibüs dolmuş, taksi dolmuş ve ticari taksiden şubat ve mart aylarında toplam 320 bin TL tutarındaki hat, durak ve işgaliye bedelini de almayacak. Ayrıca 40 adet özel halk otobüslerine şubat ayında araç başına 1750 TL maddi destek verilecek.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Gönül ister ki; bu karardan tüm esnaflarımızı yararlandıralım. Fakat maalesef bu mümkün değil. Bu yönüyle de içimiz buruk” dedi.

MİLLET İTTİFAKI’NIN ÖNERGESİNE ‘RET’
CHP ve İYİ Partili Meclis üyelerinin korona virüs vakalarında yaşanan artıştan dolayı alınan ‘kısıtlama ve kapatma’ kararlarından etkilenen işyeri sahiplerine yönelik yardım talebine Cumhur İttifakı üyeleri ‘ret oyu’ verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz