Samsun Büyükşehir’in Desteğini Çektiği MEDİKÜM İşbaşında

0

Samsun’da medikalcilerin kamunun medikal ve cerrahi alet ihtiyacını ‘MediClust’ adıyla oluşturdukları markayla karşılama hayali, Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 93’lük payını ‘tasarruf ‘ tedbiri olarak geri çekmesiyle sekteye uğramıştı.

31 Mart yerel seçimleri ile göreve gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, 10 milyon sermaye ile kurulan şirkete yüzde 93’lük payı aktaramayacaklarını Medikal Sanayi Kümelenme Derneği’ne (MEDİKÜM) gönderdiği dilekçe ile beyan etmişti. MEDİKÜM Başkanı Dr. Ahmet Aydemir’de ‘Biz Mediclust’ı yaşatırız’ diyerek adım atmıştı.

DİRSEK TEMASI PROJE ÜRETTİRİYOR
MEDİKÜM Başkanı Ahmet Aydemir’in Türkiye Savunma Sanayisi’nin gözbebeği kurumu olan ASELSAN ile başlattığı dirsek teması sonuç verdi. Türkiye’nin korona virüs ile mücadele ettiği bir ortamda MEDİKÜM ve ASELSAN, yerli solunum cihazı üretmek için proje hazırladı. MEDİKÜM Başkanı Dr. Ahmet Aydemir,“MEDİKÜM olarak, solunum cihazı üretiminde de çalışmamız var. Bu konuda ASELSAN ile görüşme aşamasındayız. ASELSAN’ın üretmeyi planladığı solunum cihazına destek vermeyi planlıyoruz. Solunum cihazının bazı parçaları açısından işlemlerimiz olabilir. Ancak bunlar şu anda proje aşamasındadır. Mayısın ilk haftası içinde sonuçlanacağını düşünüyoruz “dedi.

BAŞKANLIK KURULMALI
Aydemir, OKA’nın proje destek programına MEDİKÜM olarak destek verdiklerini belirterek “MEDİKÜM çatısı altında yer alan üyelerimiz, hali hazırda proje hazırlayarak OKA’ya sunmaktayız. Ölümcül korona virüsüyle ilgili de MEDİKÜM’ün çalışmaları mevcut. Maske üretimi noktasında üyelerimiz üretimlerini gerçekleştiriyor ve sektöre destek veriyor. Ancak, sektörü düzenleyen, yönlendiren bir yapının olması gerektiğini düşünüyoruz. Bizler İlaç ve Tıbbi Cihaz Sanayi Başkanlığı kurulmasını istiyoruz. Bu yapı kurulduğunda, üretimler çok daha hızlı olacaktır. Sektörün aktörleri tek bir yerden yönetildiğinde, dönüşüm çok çok daha hızlı sağlanacaktır” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz