Samsun Büyükşehir’e ‘Suda İndirim Yapın’ Çağrısı

0

Türkiye’nin bir çok ilinde belediyeler suda indirim yapıyor. Samsun’da ise gazetemizin çağrısına bazı STK’lar da katıldı. Zamlara Karşı Mücadele Platformu, su başta olmak üzere tüm faturalarla ilgili ‘devletten destek istedi.’

Koronavirüs ile mücadele ‘evlere gir’ çağrısı yapılan vatandaş zorda. İşyerlerinin yüzde 90’ı kapalı ve işsizler ordusu daha da arttı. Faturalar ‘can yakmaya devam ederken’, gazetemizin ‘Büyükşehir Belediyesi’ne ve SASKİ’ye suda indirim yapılsın çağrısı’, Samsun Hayat Pahalılığı ve Zamlara Karşı Mücadele Platformu’nu harekete geçirdi. Basın açıklamasına ADD Samsun Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Av. Arzu Sabuncu da katılarak destek verdi.

SUYUMUZA HALEN TÜFE ZAMMI UYGULANIYOR
Platform adına bir ardaya gelen bazı STK temsilcileri, su fiyatında yüzde 50’lere varan indirim yapan belediyelerin olduğunu gördüklerini belirterek, “Aynı uygulamayı Samsun Büyükşehir Belediyesinden de bekliyoruz. Suya hala tüfe zammı yapılıyor. Su gibi diğer zorunlu faturalarda da devlet halkına destek olmalı” dedi.

ELEKTRİK SU DOĞALGAZ BU SÜREÇTE ÜCRETSİZ OLMALI
Samsun Hayat Pahalılığı ve Zamlara Karşı Mücadele Platformu adına konuşan Tacettin Aydın, “Karantina sürecinde işsiz kalanlar, işini kaybedenler ve işsizler ile işyerleri kapanan veya çalışamaz duruma gelen esnaf devletin güvencesi altında olmalıdır. Herkesin bu süreçte yaşamını devam ettirebilecek bir gelire sahip olması veya tüm ihtiyaçların karşılanması Devletin asli görevleri arasındadır. Bu dönemde ödeme gücüne bakılmaksızın tüm konut ve iş yerlerinin elektrik, doğalgaz, su, internet, tv aboneliği gibi giderlerin tamamını devlet üstlenmelidir. Evde kalındığı sürede bu hizmetlerin tüketimi de artmakta, faturalar daha da kabarmaktadır. İhtiyacı olanlara maddi ve gıda desteği sağlanmalıdır” diye konuştu.

SUDA YÜZDE 50 İNDİRİM TALEBİ
Aydın şöyle devam etti; “Bir çok belediyenin iktidarın engelleme çabalarına rağmen tüm olanaklarını seferber ederek halkına yardım etmeye çalıştıklarına tanık oluyor, su fiyatında yüzde 50 lere varan indirim yapan belediyelerin olduğunu görüyoruz. Aynı uygulamayı Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden de bekliyoruz. Suya hala TEFE TÜFE oranında her ay zam yapmaya devam edildiğini hatırlatmak isteriz. Bu dönemde değilse daha ne zaman haklın yanında olacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz