Samsun Büyükşehir ve SASKİ’ye 256 Personel Alınacak

0

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Meclis’e yeni alınacak personeller, kentsel dönüşüm, merkezi hükümet yatırımları ve yapımına başlanan projeler hakkında bilgi verdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yarı yarıya finanse edilerek yapılacak kütüphane hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Demir, “Yeni kütüphaneye bakanlığımızın katkısı yaklaşık 30 milyon TL civarında olacak. Kamulaştırmayı da kendi bütçemizin dışındaki imkanlar ile finanse edebileceğimizi düşünüyorum. Kendi bütçemize belki 20-25 milyon TL civarında bir maliyeti olacak. Projenin büyüklüğü ise 80 milyon TL gibi bir rakam olacak” dedi.

CANİK’TE 2 BİN KONUTLUK YENİ PROJE
Büyükşehir bütçesinden para çıkmadan kentsel dönüşümün başladığını ifade eden Demir, “Canik’te Yeni Mahalle’deki proje başlayacak. 700 konut yapılacak. Bir konut 300 bin TL’ye mal olsa, 250 milyon TL civarında bir yatırım olacak. Projenin tamamı Emlak Konut imkanları ile yapılacak. 2 bin konutluk yeni projenin önünü açacak. Samsun kaynaklarından 1 kuruş çıkmadan kentimize kazandırmış olacağız” diye konuştu.

PERSONEL ALACAĞIZ
Belediyeye genç personellerin KPSS ve mülakat usulü ile alınacağını belirten Mustafa Demir, şunları söyledi: “Belediyeyi mali açıdan daha iyi bir duruma getirdik. 1985’ten beri belediyemize KPSS ile eleman alımıyla alakalı olarak ilana çıkılmamış. Şu anda gençlerimiz yeni çağ, teknoloji ve eğitim metotları ile yeni mühendislik gelişmeleriyle donanmış elemanlar alacağız. 29 Haziran’da mülakatlar başlıyor. Duyuruları yapılacak. 136 yeni dinamik kadro ile belediyemizi takviye edeceğiz. SASKİ’ye de 70’e yakın personel alacağız. Bu gençler sağlıklı bir mülakattan geçirilecek. Geçmişte belediyemizde 18’e yakın sözleşmeli personel çalıştırıyordu. Bizim kadrolarımız müsait. Şu anda muhtemelen 50 civarında sözleşmeli personel alımı ihalesine de çıkacağız. Belli alanlarla ilgili tecrübeli, piyasada yetişmiş insanlarımız var. Yeni mezunlar KPSS’den yüksek puan alıyorlar icabında. Fakat bu tecrübeli arkadaşlar piyasada tecrübeli oldukları için belli bir yaş kriterine de dikkat etmemiz gerekecek. Bunları tamamen ilana çıkınca müracaatı alacağız. Profiller, tüm meclis üyelerimiz tarafından bu süreçte denetlenebilir ve izlenebilir. Bu konuda oldukça reel hareket ediyoruz.”

KREDİYE ELLER KALKTI
Meclis’te Büyükşehir Belediyesi’nin 150 milyon TL kredi kullanımı teklifi ve SAMULAŞ’ın 50 milyon TL’lik sermaye artırımı teklifi oy birliği ile kabul edilerek, karara bağlandı. Meclis’te alınan kararlar ile birlikte ayrıca Bandırma Vapuru’nun ‘sanal müze’ yapılmasıyla amacıyla protokol imzalanması teklifi kabul edilerek, karara bağlandı. Alınan kararın ardından gerekli çalışmaların yapılmasıyla Bandırma Müzesi sanal olarak ziyaretçilere açılabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz