Samsun BAT Fabrikası’nda ‘Corona’ya Özel Üst Düzey Tedbirler Alındı

0

Samsun’un 19 Mayıs İlçesi’nde faaliyet gösteren yaklaşık 1000 işçi kapasiteli British American Tobacco (BAT) Fabrikası, coronavirüs tedbirleri nedeniyle ‘servis sayısını artırdı, yemekhane düzenini değiştirdi’ ve birçok çalışanına da ‘evden çalışmaya’ geçirerek, aldığı tedbirlerle örnek bir ‘risk yönetimini’ gerçekleştirdi.

Gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada etkileri görülen COVID-19 ile ilgili virüsün henüz Türkiye’de görülmemişken risk değerlendirmesi yaptıklarını belirten BAT yönetiminin, Ocak ayı itibarıyla fabrikada önlem almaya başladığı öğrenildi.

Virüsün Türkiye’de görülmesi üzerine fabrikadaki üretim kapasitesini azaltan BAT, kronik hastalığı olan 87 çalışanına idari izin vererek, sosyal izolasyon için evlerine yönlendirdi. BAT yönetimi güvenli bir çalışma ortamı yaratmak amacıyla Samsun fabrikasında ise örnek gösterilecek önlemler aldı.

TEDBİRLERİMİZİ ÖNCEDEN ALDIK
British American Tobacco Yönetim Kurulu Üyesi ve Hukuk ve Kurumsal İlişkiler Direktörü Murat Güven, coronavirüse karşı tedbirlerin ‘en üst düzeyde alındığını ve risk yönetimi oluşturduklarını ifade ederek, “İşyerinde sağlıklı bir ortam oluşturmak ve çalışanların, hatta ailelerinin güvenliğini korumak amaçlı çalışmalarımızdan asla taviz vermedik. Dezenfektan, sosyal mesafe ve diğer tedbirler en üst seviyeden yapılıyor” dedi. Samsun’un en önemli 5 fabrika arasında yer aldığını söyleyen BAT Yönetim Kurulu Üyesi Murat Güven, “Ocak ayından itibaren tedbirlerimizi aldık. Riskli çalışanlarımızı izine çıkardık. En küçük bir risk için bile teyakkuzdayız. Tüm tedbirler en üst seviyede” dedi. Güven alınan tedbirleri şöyle anlattı:

MAKSİMUM TEMİZLİK VE DEZENFEKTASYON
Yüzey teması ile oluşabilecek herhangi bir riske karşı Ortak Kullanılan Alanlarda maksimum temizlik ve dezenfektasyon yapıldı ve 8000 adet el dezenfektanı kullanıma açıldı. Ocak ayından itibaren başladığımız çalışmamızda bağışıklığı güçlendirici takviyelerimizi çalışanlarımızla paylaştık. Toplam 95 ofis ve toplantı odasını her 2 saatte bir dezenfekte yapıyoruz. Fabrikaya ziyaretçi kısıtlaması getirdik ve ortak kullanım alanları sürekli dezenfekte edildi.

VARDİYA SERVİSLERİ ARTIRILDI YOLCU SAYISI AZALTILDI
Sosyal mesafeyi korumak adına servis sayısını arttırdık ve her vardiyadan önce vardiya servislerini dezenfekte ediyoruz. BAT, 30 personel servisine günde 7 kere dezenfekte çalışması yaptı. Yolcu sayısını yarıya düşürdü. Tüm çalışanlarına kişisel dezenfektan dağıttı ve 1000 BAT çalışanına dezenfektasyon spreyi verdi. Eldiven ve maske dağıtımı yaptı. Vardiya servis şoförlerinin ve işçilerin fabrikaya girişte vücut ısıları için ölçüm yapıldı. Çalışanların aile bilgileri öğrenildi ve risk takibi yapıldı. Yüzey temasını en aza indirmek için turnikeleri kapattık. Yemekhane düzenlendi, Çapraz oturma sistemine geçildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz