Samsun BAT Fabrikası’nda Corona Alarmı

0

Samsun’un 19 Mayıs İlçesi’nde faaliyet gösteren yaklaşık 1000 işçi kapasiteli British American Tobacco (BAT) Fabrikası’nda coronavirüs alarmı verildi.

Dünyanın önde gelen tütün şirketinin bir çalışanı ‘coronavirüs şüphesiyle’ teste gönderildi, karantinaya alındı. Fabrikada kriz masası kuruldu. Çalışanlar işin tatil edilmemesi nedeniyle endişe yaşıyor.

BİR HASTA ŞÜPHELİ KONUMDA
Tekelin özelleştirmesiyle 2010’da Samsun’daki fabrikayı üretim üssü haline getiren British American Tobacco’nun, dünya genelindeki en büyük kapasitesine sahip 5 fabrikasından biri olan Samsun 19 Mayıs Fabrikası, şu ana kadar üretimine ara vermedi ve 3 vardiya olarak çalışmalarını sürdürdü. İşçilerin fabrikaya gelişinde ateş ölçümlerini yaparak ‘corona tedbirine önlem almaya çalışan’ BAT, önceki gün alarm durumuna geçti. Bir işçinin corona belirtileri göstermesi üzerine hastaneye sevk edildi.

İŞÇİLER TEDİRGİN OLDU
Test yapılan işçi, yüksek ateş nedeniyle test sonucu gelene kadar işten uzaklaştırıldı ve karantinaya alındığı öğrenildi. BAT, faaliyetine ara vermedi. Toplu olarak çalışan ve toplu olarak servislerle işe gelip giden işçiler tedirginlik yaşıyor. 2012-2015 yılları ve 2018 yılında tütün ve tütün mamülleri sektöründe ihracat lideri olan, 2018 ve 2019 yıllarında Türkiye ve Avrupa’nın En İyi İşvereni (Top Employer) Sertifikaları’nı kazanan BAT’ın hasta işçinin test sonuçlarına göre karar vereceği ve kriz merkezi oluşturdukları öğrenildi.

RİSK GRUPLARI İZİNDE
Tek Gıda İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Cafer Erkoç, fabrikaya girişlerin kontrollü şekilde yapıldığını yapıldığına vurgu yaparak, işçilerin ateşlerinin ölçülere içeriye alındığına vurgu yaptı. Erkoç, “İşçilerimiz 3 vardiya olarak çalışıyor. Fabrikamızda tüm dezenfekte önlemleri alındı. İşçiler ateşleri ölçüldükten sonra fabrikaya alınıyor. Ateşi olan yada corona belirtileri gösteren işçileri sağlık kuruluşuna yönlendiriyoruz. Bir işçimizde eklem ağrıları oluştu. Sağlık kuruluşuna yönlendirdik. Orada ateşi yüksek çıktı. Şuanda kendi evinde, yani karantinada. Testin sonucu çıkmadı. Zaten risk grubunda yer alan işçiler izne gönderildi. Fabrikada önlemler üst seviyede” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz