Samsun Barosu: ‘Büyük Hatadan Dönün’

0

Türkiye Barolar Birliği’ne bağlı aralarında Samsun’un a yer aldığı 77 baro, ceza infaz indirimini öngören yasal düzenleme içerisinde çocuğa yönelik şiddet ve çocuğun cinsel istismarı suçlarına da indirim öngören maddeninde yer almasına yayımladığı bildiri ile tepki gösterdi.

Samsun Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz, bildiriyi kamuoyuna duyurdu, ‘Büyük hatadan dönün’ çağrısı yaptı. Gürbüz, “Çocuğun cinsel istismarı suçları ile üstsoya, altsoya, eşe, kardeşe, beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçlarının faillerinin cezalarının hapishanedeki infaz sürelerini azaltacak bir değişiklik düşünülüyorsa, bunu doğru bulmuyoruz. Böyle bir değişikliğin toplumun her kesimden büyük tepki alacağını biliyoruz. Konu çocuklar ve şiddet mağduru kadınlarla doğrudan ilgili olduğu için tüm milletvekilleri ile siyasi partilere geç olmadan hatırlatma gereğini duyuyoruz. Bu suçlardan verilen mahkûmiyet kararlarında yıllar içinde gözle görülür bir artış var iken, infaz indiriminin kapsamına alınmaları cezaların caydırıcılığına zarar verecektir” dedi.

TELAFİSİ İMKANSIZ ZARARLAR VERİR
Hatadan dönülmesi çağrısını yineleyen Baro Başkanı Av. Gürbüz, şöyle konuştu; “Ülkemiz virüs salgını ile topyekûn mücadele halindeyken bu şekilde bir değişikliği tartışmanın dahi toplumu böleceğini düşünüyoruz. Buna neden olacak girişimlerden özenle kaçınılması gerektiğinin bilinmesini istiyoruz. Böyle bir düzenlemenin tüm mağdurlar açısından telafisi imkânsız bir haksızlık anlamına geleceğini, onların hukuki güvenliğine ve hukuka olan inançlarına ağır şekilde zarar vereceğini hatırlatıyoruz. Biz çocuk ve kadın hakları savunucuları olarak çocuğa ve kadına yönelik şiddet uygulayanların, çocukları ve kadınları cinsel olarak istismar edenlerin fail olarak aramızda dolaşmasını istemiyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz