Samsun Baro Başkanı Gürbüz İstifa Etti

0

Samsun Baro Başkanı Av. Kerami Gürbüz, illerde çoklu baro kurulmasını olanak sağlayan yasal düzenleme teklifini protesto etmek için görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Samsun Barosu’nca, barolarla ilgili yapılması planlanan değişikliğe tepki amacıyla Onur Anıtı’na çelenk sunuldu. Baro Başkanı Gürbüz, TBMM Başkanlığı’na sunulan Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni kabul etmediklerini belirtti.

CÜBBESİNİ ÇIKARDI ALANDAN AYRILDI
Gürbüz, “Haklarınızı helal edin. Ben an itibarıyla Samsun Barosu Başkanlığı görevimden istifa ediyorum. Bu görevi sürdürmeyeceğim. Hem bugün içinde bulunduğumuz şartlara tepki hem de geçtiğimiz 15 gün içinde yaşadıklarımdan dolayı bunu ifade etmek istiyorum” diye konuştu. Gürbüz, açıklamasının ardından cübbesini çıkararak alandan ayrıldı.

ÇOKLU BARO YASA TASARISI TBMM’DE
AK Parti’nin hazırladığı ve bazı illerde birden fazla baronun kurulmasına olanak verecek olan çoklu baro düzenlemesi Meclis’e sunuldu. Yasa teklifi 28 maddeden oluşuyor. Teklife göre üye sayısı beş binden fazla olan yerlerde yeni barolar kurulabilecek. Her baro Türkiye Barolar Birliği’nde üç delege ve bir başkanla temsil edilecek. Seçimler sonu çift rakama tekabül eden yıllarda yapılacak. Birlik Genel Kurulu’nun olağanüstü toplantısı; on yerine yirmi beş baronun yönetim kurulunun yazılı talebiyle gerçekleştirilecek. Olağanüstü genel kurul toplantısı, Kanunda Birlik Genel Kurulu’nun görevleri arasında sayılan hususlarla sınırlı olarak yapılacak ve seçimli olamayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz