Samsun 19 Mayıs’ta Avrupa Maçları Oynanabilecek

0

Yıllardır tartışması süren “Samsun 19 Mayıs Stadyumu’nda Uluslararası maç oynanabilecek mi?” sorusuna Gençlik ve Spor İl Müdürü Kasapoğlu son noktayı koydu: “Bir kaç eksiğimizi daha giderirsek, Samsun’da uluslararası müsabakalar oynanabilecek. Bunu bizlere söyleyen UEFA yetkilileri.”

Türkiye Ümit Milli Takımının, geçtiğimiz hafta Kosova’yı ağırladığı Samsun 19 Mayıs Stadyumu’nda, gün boyu ve maç esnasında devam eden yoğun yağış nedeniyle zeminin gölete dönmesi kamuoyu tarafından tartışma konusu olmuştu. Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, yapılan çalışmaları yakından göstermek, kamuoyunu bilgilendirmek adına Halk Gazetesi’ni 19 Mayıs Stadyumu’na davet etti.

“RİSK ALMADIK, BİZ KAPATTIK”
Spor Müdürümüz Davut Aktaş, Haber editörlerimiz Alper Cabbar ile Caner Cabbar ve spor yazarımız Selçuk Kaya’ya, stadyumda yapılan ve yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgi veren Müdür Kasapoğlu, “Ümit Milli takımımızın, Kosova ile oynadığı maç öncesi federasyon yetkilileriyle birlikte akım düşüklüğü olur diye risk almadık ve jeneratörle aydınlatma yaptık. Bu kez de drenaj sistemimizin çalışması jeneratöre uygun olmadığı için devre dışı kaldı. Biz de yağmurun bu kadar yağabileceğini düşünmediğimiz için drenajın devre dışı kalmasını göze aldık. Umduğumuzdan fazla yağış yağdı. Drenajda en ufak bir sıkıntı yoktu. Maç bittikten sonra yarım saatte yani elektrik sistemi normale döndüğünde su hemen ortadan kalktı” dedi.

“SEYİRCİ OLDUĞUNDA KOLTUKLAR YAPILACAK”
Kuzey tribününde kırık olan koltuklara da açıklık getiren Müdür Kasapoğlu, “Statta kırık koltuklar geçen seneden kalma. Maalesef kale arkasındaki taraftarlar tarafından bir şekilde tahrip edilmiş. Geçen sene maçlar oynanmadı, bu sezon da seyirciyle oynamaya başlandığında hemen eksikler giderilecekti. Ancak maçlar seyircisiz olduğu için şu anda kırık koltuklar Samsunspor tarafından yaptırılmadı. İlk seyircili maçta tüm koltuklar yapılacaktır. 300’e yakın koltuğumuzda sorun var ama çok önemli bir hadise değil. Koltuksuz kale arkaları gibi düşünceler var. Avrupa buna yavaş yavaş dönüyor. Bakalım bizde nasıl olacak bilmiyorum ama böyle bir karar çıktığında gerekenler yapılacaktır.” diye konuştu.

TFF BİZLERE TEŞEKKÜR ETTİ
Samsun’da düzenlenen Milli Takım organizasyonuna güzel bir şekilde ev sahipliği yaptıklarını belirten Kasapoğlu, “Federasyon bizlere teşekkür ederek Samsun’dan ayrıldı. Şimdi bu bize ders oldu ve normal akımı kesip jeneratöre döndüğümüzde drenaj sistemini nasıl çalıştırırız bunu araştırmaya başladık.” dedi.

UEFA’DAN MAÇLARA YEŞİL IŞIK
Kasapoğlu, “Samsun 19 Mayıs Stadı’nda uluslararası maç oynanmaz gibi dedikodular vardı. Basın tribününü yerini değiştirirken ve bunun dışında bir kaç eksiğimizi daha giderirsek, Samsun’da uluslararası müsabakalar oynanabilecek. Bunlar da çok önemli eksikler değil. Bunu bizlere söyleyen UEFA yetkilileri. Çevre bakımından hiçbir problem teşkil etmiyor.” şeklinde konuştu.

Kasapoğlu: Stadın yaşam alanına dönüştürülmesi ve boş olan kısımların kullanıma açılması konusunda güzel çalışmalar var. Şimdiden erken konuşmak istemem ama belki de burası Samsunspor’umuz da Süper Lig’e çıktığında çok daha farklı bir yere dönüşecek.

Kasapoğlu: Stadın önüne yapılacak anıt konusunda henüz bize gelen bir proje yok. Çalışma bize geldiğinde gereken yapılacaktır. Burası Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın gerekli yazışmalar yapıldığında sorun olmayacaktır.

Kasapoğlu: Maçı Samsunspor bakanlığımızdan kiralıyor. Stat, maç anlarında Samsunspor’un, maç dışında her şeyiyle bizim. Maçlar bittiğinde bizim ekiplerimiz stadı gezerek gerekli çalışmaları yapıyor. Eksik, onarılması gereken yerler görüldüğü zaman ekiplerimiz gerekli müdahaleyi uyguluyor.

Günlerden süren yoğun yağış ve havada güneş olmaması nedeniyle 19 Mayıs Stadyumu’nun zeminine şu günlerde özel bir çalışma uygulanıyor.

Zeminin yoğun yağış aldığı zamanlarda, suyu hava gücüyle aşağıya çekerek tahliye eden sistemi gazetecilere anlatan Kasapoğlu, TFF yetkilileriyle birlikte Milli maçta drenaj sistemini kapattıklarını, Samsunspor maçlarında çalışmaya hazır halde bekleyeceğinin altını çizerek, böyle bir durumun yaşanmayacağını belirtti.

Kasaoğlu’nun üzerine bastığı konuların başında “yorgun mermi” geliyor. Maganda kurşunu olarak bilinen yorgun mermi stadyumun üzerine düşüyor ve delikler açıyor. Yağan ilk yağmurda ise tribünlere su damlıyor. Kasapoğlu, yorgun merminin açtığı delikleri düzeltmek için çok emek verdiklerini belirtti.

HABERİ VİDEOSU FUTBOL 55’TE
Halk Gazetesi ekibinin, Samsun 19 Mayıs Stadyumu’nda Müdür İsmail Hakkı Kasapoğlu ile yaptığı röportajın videosu, bu akşam saatler 21.00’ı gösterdiğinde Kanal 362 Facebook sayfası ve Youtube TV Kaya kanalından canlı yayınlanan Futbol 55 programında ilk kez yayınlanacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz