SAMGİAD: Esnaf Evine Ekmek Götürmek İstiyor

0

Samsun Genç İş İnsanları Derneği (SAMGİAD) Başkanı Onur Öztekin, ölümcül corona virüs salgını nedeniyle ciddi bir sağlık tehdidi altında olduklarını, devletin aldığı tüm tedbirleri desteklemek ve uygulamak durumunda olduklarını hatırlattı.

Bu süreçte ihtiyaç sahibi vatandaşlar için sosyal yardımlaşmaların içinde bulunmaya özen gösterdiklerini belirten Öztekin, iş insanlarının yaşadığı ticari sıkıntılı süreçleri de birlikte aşmaya, ayakta tutmaya dikkat ettiklerini kaydetti.

İSTİHDAM MAALESEF AZALDI
“Salgının ülkemizde yayılmasıyla birlikte çoğu işletmelerimiz alınan kararlar doğrultusunda kepenk kapattı, açık olan işletmelerimiz de ise normal olarak ciddi ciro kayıpları yaşadı” diyen SAMGİAD Başkanı Öztekin, “Bu süreçle birlikte en üzücü olan ise istihdamda yaşanılan azalmalar oldu. Devletimizin açıklamış olduğu İstikrar Kalkanı Paketi bu süreçte iş dünyasına umut oldu fakat paketin açıklanmasından bu yana geçen süreçte bankalar nezdinde uygulamaların tam manasıyla gerçekleştirilemediğini görüyoruz” dedi.

KREDİYİ TALEP EDİYORUZ
Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı destek paketlerine rağmen kamu ve özel bankaların iş insanlarına limitlerin dolduğunu ve kredi kullandırmadığını sözlerine ekleyen Öztekin, şöyle konuştu; “Kefalet limitlerine karşılık gelen kredilerin bugüne dek ne kadar kısmı kullandırıldı? Krediler sadece çok büyük ölçekli şirketlere mi tahsis edildi? Ekonomimizin yüzde 75’ini oluşturan KOBİ’lerimize ne zaman sıra gelecek? Tutarın ne kadar olacak ve ne zaman kullandırılacak? Esnafımız elini taşın altına koyarak, faiz yüküne katlanarak, borçlanıp istihdamı azaltmamaya, evine ekmeğini götürmeye çalışırken, bankaların net olamaması insanların daha fazla korkuya kapılmasına neden olmaktadır. Kredilerin bir an evvel uygulanmasını dernek üyelerimiz ve şehir esnafımız adına talep etmekteyiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz