SAMGAZ’dan Artan Faturalara Açıklama

0

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde yaklaşık 2,5 ay önce ilk vakası görülen koronavirüsü salgını nedeniyle hükümet tarafından çeşitli tedbirler alındı. Normalleşme dönemine girdiğimiz bu süreçte SAMGAZ, son dönemde artan abone şikayetleriyle ilgili açıklama yaptı.

SAMGAZ Genel Müdürü Yılmaz Kolsan tarafından ‘doğal gaz faturaları’ ve ‘sayaç okuma işlemleri’ ile ilgili kamuoyuna bilgilendirme yapıldı.

GAZ KESİNTİSİ YAPMADIK
Covid 19 salgını süresince Enerji Bakanlığı ve EPDK’nın bilgi ve kontrolünde doğal gaz fatura tahakkukları alınan önlemlerle birlikte Mart, Nisan ve Mayıs aylarında sürdürüldüğünü kaydeden Genel Müdür Kolsan, “Bu süreçte borçtan dolayı herhangi bir gaz kesintisi olmamıştır. Tahakkuk eden faturalar için SMS ve bilgilendirme mahiyetindeki ihbarnamelerle aboneler bilgilendirilmiştir. Maksat tahakkuk etmiş faturaların imkan elverdikçe ödenerek, yavaş yavaş normalleşme sürecine girdiğimiz bu günlerde, abonelerin geç tahsilattan kaynaklı maliyetlerle karşılaşmasını önlemektir” dedi.

EYLÜL’DEN BUGÜNE ZAM YAPILMADI
Doğal gaz faturalarının yürürlükteki mevzuata uygun olarak düzenlenmekte olduğunu, faturalandırma usul ve esasları ile birim fiyatların her ay internet sitesinde yayınlandığına açıklık getiren Kolsan, şöyle konuştu; “Doğal gaza herhangi bir zam yapma yetkisi şirketimizde değildir. Bakanlık tarafından doğal gaz birim fiyatları belirlenmekte olup, 2019 yılı Eylül ayı itibariyle herhangi bir birim fiyat değişikliği olmamıştır. Nitekim, Bakanlıkça açıklanan zamlar duyurulmaktadır.”

KIYAS FATURA YAPILMADI
SAMGAZ Genel Müdürü Yılmaz Kolsan, sözlerinde şu ifadeleri kullandı; “Abonelerimiz 2020 yılı Mart veya Nisan ayı ile 2019 yılı Mart veya Nisan ayı faturasını karşılaştırmamalıdır. Lakin bu tür karşılaştırma bir yıllık dönemi kapsadığından 2019 yılı içinde meydana gelen birim fiyat değişiklikleri yanlış kıyasa sebep olabilmektedir. Fatura okuma periyodu 30 (+-5) gündür. Şehir genelinde sayaç okumalarına her ayın ilk günü başlanmakta ve takriben 8 gün içinde tamamlanmaktadır. 1 Nisan itibariyle tahakkuk eden faturanın dönemi 1 Mart-1 Nisan arasında gerçekleştirilen tüketime denk gelmektedir. Salgın süresince kıyas fatura düzenlenmedi. Tüm tahakkuklar sayaç endeksleri üzerinden yapıldı. Abonelerimiz, faturalarındaki ilk ve son okuma endeks değerleri ile sayaçları üzerindeki endeks değerlerini karşılaştırabilir. Sayaç okuma personelince olası hatalı endeks okuması tespit etmeleri halinde, 444 1187 numaralı çağrı merkezimizi arayarak anında düzelttirmeleri mümkündür.”

FATURALAR NEDEN ARTTI?
Genel Müdür Kolsan, “Abonelerimizin şikayet ettiği, istatistiki olarak doğal gaz fatura bedellerinin artışında, Covid-19 salgını sürecinde evlerde bulunulması ve ısınmadan ziyade, bilhassa doğal gazın çok daha fazla tüketimine sebep olan, sıcak su ve pişirme amaçlı ocak kullanımlarındaki artışın etkili olduğu değerlendirilmektedir” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz