SAMÇEP: SASKİ Halk Sağlığı İle Oynuyor

0

Samsun’da içme suyunun kokması ve evlere çamurlu su gönderilmesi sonrası Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) şebeke suyu ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ ve Kimya Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Osman Nuri Pilgir tarafından yapılan ortak açıklamada, SASKİ kusurlu bulundu. Açıklamada, arıtma havuzlarında biriken çamurların temizleme aşamasında şebeke suyuna verildiği belirtildi.

İŞLETME KUSURU VAR
Ortak açıklamayı okuyan SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, “SASKİ Samsun halkının sağlığı ile oynuyor. SASKİ Genel Müdürünün dün medyada yeralan açıklamalarına göre; mevsim geçişlerinde yaşanan aşırı ağışlar, kar erimesi nedeniyle, havuzların, hatların temizlenmesine bağlı estetik parametre durumuları olarak açıklamaktadır. Genel Müdürün açıklamalarından anladığımız kadarıyla hattın içerisine ve havuzlarda zaman içerisinde oluşan çökettilerin aynı anda temizlenme işlemi yapılmış ve arıtma tesisine, tolere edilebileceği sınırlar üzerinde aşırı miktarda çamurlu birikinti gönderilmesine sebep olunmuştur. Bu açıkça işletme kusurdur” dedi.

SASKİ SINIFTA KALDI
Özdağ, “Samsun’da ilk kez mevsim değişimi yaşanmıyor ama Sayın Genel Müdür Samsun’a geldiğinden beri her mevsim değişiminde atık sular nedeniyle ya denizlerimiz, plajlarımız lağım kokuyor ya da içme sularımız lağım kokuyor. Diğer bir hususda Samsun halkının su faturasıdır. Samsun’da dört kişilik bir ailenin su faturası 100 TL’nin üzerine çıkmışken, şimdi bu maliyete bir de SASKİ Genel Müdürünün işletme kusurları nedeniyle içme ve mutfakta kullanmak için plastik ambalajlı sulara günlük 10 tl fazladan para ödenmesi maliyeti eklenmiştir. Görülen o ki SASKİ rutin bakım işletme ve önleyici bakım faaliyetlerini sağlıklı yürütememektedir ve Samsun halkının sağlığını riske sokmakta ve su maliyetimizi artırmakta sakınca görmemektedir” ifadeleri kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz