SAMÇEP: Mızrak Çuvala Sığmıyor

0

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, “1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı; 150 yıldır haksızlığa başkaldırının bayramıdır. 1 Mayıs doğa ve yaşam alanlarını savunanların da bayramıdır” dedi.

“Tüm krizler ve savaşlar gibi Kovid de işçi ve emekçileri, yoksulları, kadınları vurdu” diyen Özdağ, “AK Parti iktidarı bu süreçte zaman zaman çeşitli önlem paketleri ilan etti. Ne yazık ki paketler hep sermayenin çıkarına oldu. İşçi ve emekçiler, yoksullar, emekliler, üretici köylüler, küçük esnaf tedbir paketlerinden yararlanamadı. Nafaka düzeyinde verilen bazı ufak yardımlarla halkın gözü boyanmaya çalışıldı” diye konuştu.

SAMÇEP Sözcüsü Özdağ, şöyle konuştu; “Fabrikalarda, maden ocaklarında, şantiyelerde işçiler sosyal mesafe vb. dinlenmeden ve gerekli önlemler alınmadan çalışmaya mecbur bırakıldı. Kapatılan bazı işyerlerinde de işçilere ücretsiz izin verilerek açlığa mahkum edildi. Bu dönemde çok sayıda çalışan işsiz kaldı, kadına yönelik şiddet daha da arttı. Bizler “EvdeKal” çağrılarına uyarken maden, enerji ve inşaat şirketleri talana ve yağmaya devam etti. Samsun’da madenlerden biyokütle maskeli termik santrallara, taş ocaklarına, her alanda ekolojik yıkım projelerine devam ediliyor; Çarşamba Biyokütle Enerji Santralı ruhsatsız, plansız bir şekilde mahkemelerin iptal kararlarına rağmen, hukuksuzca ve kaçak olarak, iki buçuk metrelik duvarların arkasında yükselmeye devam ediyor. Kavak Çimento Fabrikası ÇED raporuna aykırı olarak iki katına çıkartılmış üretim kapasitesi ve inşaat alanına rağmen, beş yıldır kalker ocakları için yok ettiği orman alanlarına rağmen şimdi yeniden bin dönümlük bir alanda kalker ocağı için ÇED süreci başlatmıştır. Şahin Dağları’nda Tüprag Madencilik Firması tarafından; Kavak, Havza, Vezirköprü ilçelerimiz arasında yaklaşık yüzyirmibin dönümlük alanda alınan maden arama ruhsatları çerçevesinde sondaj faaliyetleri başlatılmış durumdadır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz