Salıpazarı Kaya Mezarları’nda Talan Yok

0

Doğal ve tarihi güzellikleriyle dikkat çeken ‘Salıpazarı Kaya Mezarları’nın defineciler tarafından talan edildiğine dair haberler üzerine açıklama yapan Belediye Başkanı Halil Akgül, “Böyle bir şey söz konusu değil, olması da mümkün değildir” dedi.

Başkan Akgül, “Yeşil Mahallesi Kayadibi mevkiinde bulunan ve bizim dönemimizde gün yüzüne çıkartılarak sit alanı ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Söz konusu alanın talan edildiği haberleri doğru değildir. 2018 yılında sit alanı ilan edilerek koruma altına alınan Kaya Mezarları, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından projelendirilmiş, yapılacak olan çalışmalarla turizme kazandırılması amaçlanmaktadır” dedi.

1. DERECE SİT ALANI
Salıpazarı İlçesi, Yeşilköy Mahallesi, Kayadibi mevkiinde yer alan Kaya Mezarı ve Runik Yazı (Göktürk Alfabeli) alanı Salıpazarı için önemli bir turizm destinasyon alanı oluşturmaktadır. Kaya Mezarları’nın kentin diğer kaya mezarlarına göre farklı tipolojisi olması ve aynı alandaki runik yazılarla bir arada olması nadir rastlanan bir arkeolojik özelliktir. Bu alanda Samsun Büyükşehir Belediyesi’nce çevre düzenleme projesi hazırlanmakta olup, kamulaştırma çalışmaları tamamlanmıştır. Alan 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz