Salıpazarı Barajı’nın Adı Var İnşaatı Yok!

0

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, Haziran ve Ağustos aylarında Samsun’un doğu ilçelerinde yaşanan sel felaketinin ardından Salıpazarı İlçesi’nde temeli Eylül-2019’da atılan ancak 2020 yılı için ayrılan ‘700 bin liralık ödenek’le gündeme gelen Salıpazarı Barajı’nın akibetini AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan’a sordu.

ŞANTİYESİNİ KURAMAZSINIZ
Geçtiğimiz yıl Salıpazarı, Terme, Çarşamba ve Ayvacık’ta yaşanan sel felaketinin tarım arazileri sular altında bıraktığını, büyük mal kayıplarının yanı sıra 2 vatandaşında yaşamını yitirdiğini hatırlatan Türkel, “Hükümetin Samsun’daki temsilcileri; bu tür felaketlerin bir daha yaşanmaması için her türlü tedbirlerin alınacağını, AK Parti Samsun Milletvekili Karaaslan da, ‘Salıpazarı Barajı inşaatının devam etmesi için gerekli ödenek ayrılmıştır. İnşaat en kısa zamanda başlayacaktır’ müjdesini vermiştir. Ayrılan bütçe 2019 yılı için 1 Milyon TL, 2020 yılı için de 1 Milyon TL. 2 Milyon TL’ye bırakın barajı, barajın şantiyesini kuramazsınız” dedi.

CHP’li Başkan Türkel, şöyle konuştu; “Ortada ne baraj var ne inşaat. Baraj nerede? Sel, yağmur, doğa olayları tabii ki Allah’tan lakin önlem alacak irade nerede? Çiftçimizin ve yöre halkının daha ne kadar bedel ödemesi lazım? Dua ediyoruz, aynı kayıplar yaşanmasın. Aksi takdirde yaşanacak kayıpların ihmallerinizden ötürü sorumlusu siz olacaksınız.”

Salıpazarı ve Terme’nin sel problemini çözecek olan barajın dolgu hacmi 470 bin m3, temelden yüksekliği de 68 metre olacak. Salıpazarı Barajı inşaatı işinin proje maliyeti 158 milyon 390 bin TL olarak belirlendi. Baraj, 15 bin 400 dekar alanda taşkınları önlemeye çalışacak.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan’ın, sel felaketi sonrasında ‘ilk ödeneği çıktı’ müjdesini verdiği Salıpazarı Barajı’nın temeli 24 Eylül 2019’da atılmıştı.

BARAJA KOMİK ÖDENEK (18 Şubat tarihli HHALK Gazetesi)

Şubat ayında gazetemizin gündeme getirdiği ‘Salıpazarı Barajı’na Komik Ödenek’ haberinde 158 milyon liraya mal olması planlanan baraj inşaatı için 2020 yılında kullanılması amacıyla 700 bin lira ödenek gönderilmişti. Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün ve Salıpazarı Ziraat Odası Başkanı Zafer Ersoy, “Bu komik ödeneklerle, baraj 50 yılda bitmez” demişti.

MEVSİME GÖRE ÖDEME (19 Şubat tarihli HHALK Gazetesi)

Salıpazarı Barajı inşaatına ayrılan ‘700 bin liralık ödenek’ ile ilgili DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın; şu şekilde açıklama yapmıştı; “İnşaat mevsim şartlarına göre ilerliyor. Kamulaştırma işlemleri tamamlandı. Şantiye kurulum çalışmaları devam ediyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz