Salıpazarı Barajı’nda Dozerler Hareketlendi

0

Samsun’un Salıpazarı, Çarşamba ve Terme ilçelerini her yıl vuran ve can ile mal kayıplarına neden olan sel felaketlerini önleyecek olan Salıpazarı Barajı’nın “ödenek yetersizliği” nedeniyle yarım kaldığı öne sürülmüştü.

Ağustos ayında yaşanan sel felakeri sonrası Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül de yapımı yılan hikayesine dönen barajın bir an önce yapılamasını isteyerek, “Haykırmak istiyorum. Bu ilçelerin kurtuluşu Salıpazarı Barajı’dır. Bitirelim bu barajı” demişti.

Terme Çayı, Değirmen Deresi üzerinde yüksekliği 68,67 metre olarak yapılması planlanan Salıpazarı Barajı için 2017 yılında inşaatına başlanacak ve 2020 yılında tamamlanacaktı. Yaklaşık 110 milyon liraya mal olacak olan baraj sahası için yapılacak kamulaştırmada yaşanan sorunlar nedeniyle yüklenici firma projeden çekilince bir süre sonra tekrar ihale edildi.

DSİ FOTOĞRAFLAR PAYLAŞTI
Arazinin yeni firmaya devri ile baraj çalışmalara 2019 yılı Ağustos ayında başladı. Ancak 1 yıldır ödenek yetersizliği nedeniyle bir türlü devam ettirilemeyen baraj inşaatında dozerler yeniden çalışmaya başladı. DSİ 7. Bölge Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından Salıpazarı Barajı’nda gövde kazısı, rölekasyon yolu ve sondaj çalışmalarının devam ettiğine dair fotoğraflar paylaşıldı.

Barajın tamamlanmasıyla birlikte Çarşamba Ovası’ndaki tarım arazilerinin bir kısmının sulanacağı, Çarşamba, Terme, Salıpazarı ve Ayvacık ilçeleri ile bu ilçelerin sınırları içinde yer alan 143 yerleşim yerinin içme-kullanma suyu ihtiyacı karşılanacağı ve su taşkınlarının da önleneceği belirtiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz