Salıpazarı Barajı Mağduru Vatandaşlar İsyan Etti

0

Samsun’un Çarşamba, Terme, Salıpazarı ve Ayvacık ilçelerini taşkından korumak ve sulama projelerine yardımcı olunması amacıyla DSİ tarafından Salıpazarı ilçesine 158 milyon 390 bin TL maliyetle baraj inşa ediliyor. Gönderilen küçük ödeneklerle barajın yavaş ilerlemesi eleştiri konusu olurken, bölgede oturan vatandaşlarda isyan etti.

İçme ve Sulama Barajı inşaatı nedeni ile mağdur olduklarını söyleyen mahalle sakinleri, Belediye Başkanı Halil Akgül’le görüştü. Salıpazarı Muhtarlar Dernek Başkanı ve aynı zamanda Düzköy Mahalle Muhtarı olan Hasan Yüksel ve beraberindeki 15-20 kişilik grup, Başkan Akgül’le dertlerini anlattı.

BİRÇOK SORUN ÇÖZÜM BEKLİYOR
Mahalle sakinleri şikayetlerini sıralayarak şunları kaydetti; “Kamulaştırmadan dolayı zaten mağdur edildik. Şimdi ise inşaat sahasında patlatılan dinamitlerden dolayı evlerimizde oturamıyoruz. Binalarımızın duvarlarında çatlaklar oluştu. Bu sorunun bir an evvel çözülmesini istiyoruz. Yine kamulaştırma dışında kalan arazilerimize ulaşım sorunumuz var. Fındık bahçelerimize gidemiyoruz. Çünkü yol yok. İstimlak nedeni ile baraj sahası dışında kalan parça parça tapulu arazilerimizi kullanamıyoruz. Devlet bu parça yerleri de istimlak ederek bedelini bizlere ödesin.”

BAŞKAN SORUNLARI NOT ALDI
Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül de mahalle sakinlerinin taleplerini ve şikayetlerini tek tek not alarak şunları söyledi; “Salıpazarı hepimizin, sizler de bu toprakların birer parçasısınız. Kimsenin mağdur olmasını istemiyoruz. Haklı taleplerinizi sizlerin de katılımı ile oluşturacağımız bir heyetle gerekli mercilere ileterek, sorunların çözülmesi için elimizden geleni yapacağımızdan şüpheniz olmasın.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz