Şahin Dağları’ndaki Katliamı Durdurun

0

Samsun’un Kavak ve Havza ilçesi sınırında bulunan Şahin Dağları’nda ‘siyanürlü altın işletmesi’ kurulması amacıyla yabancı ortaklı şirket tarafından başlatılan doğa katliamına çevrecilerin tepkisi sürüyor.

Change.org’da imza kampanyası başlatan çevreciler, Şahin Dağları’ndaki doğa katliamının son bulması için çağrıda bulunuyor. Bölgedeki yer altı kaynak sularının kuruyacağını, ormanların yok olacağını savunan çevreciler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi.

SU VE TOPRAK ZEHİRLENECEK
Change.org’da başlatılan imza kampanyasında şu ifadelere yer verildi; “Samsun ili Kavak ve Havza ilçeleri arasında kalan Şahin Dağları’nda siyanürlü altın işletmesi için yabancılara ait Tüprag şirketi tarafından sondaj çalışmaları hızla devam ediyor. Ruhsat bölgesi tamamen kayın ve meşe ormanlarıyla kaplı ve endemik bitki türlerini barındırıyor. Civardaki köylerin suyu bu dağlardan geliyor. Samsun’un önemli akarsularından olan ve Samsun merkezde denize dökülen Mert Irmağı’nın kaynağı da bu dağlar. Altın madeni işletmeye açılınca yeraltı suları ve topraklar siyanür nedeniyle zehirlenecek ve sular içilmez topraklar ise kullanılamaz hale gelecek.”

CUMHURBAŞKANI’NA ÇAĞRI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çevre konusundaki hassasiyetine dikkat çeken çevreciler; “Cumhurbaşkanımızdan bölgeye çok büyük zarar verecek bu projeyi durdurmasını talep ediyoruz. Bu projeye ruhsat veren bürokratların bu dağların fiziki durumunu, bu dağların tamamen ormanlarla kaplı olduğunu bilmediğini düşünüyoruz. Zira bile bile hiç bir vicdanın bu ormanların yok edilmesine izin vermeyeceğini düşünüyorum. Sayın cumhurbaşkanım lütfen bu katliama dur deyin. Bu takdirde bütün bölge halkı size minnettar kalacaktır.”

Kanadalı şirketin Türkiye uzantısı olan Tüprag, Kavak ve Havza ilçesi sınırında bulunan Şahin Dağları’ndaki 11 bin 758 hektar alanda altın aramak üzere 6 ayrı ruhsat aldı ve yol açma çalışmalarına başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz