Şahin Dağları’nda Doğa Katliamı

0

Samsun’un Kavak-Havza-Atakum ilçeleri arasındaki Şahin Dağları’nda altın madeni arama çalışmalarında şu ana kadar binlerce ağaç kesildi. Kanadalı maden firması Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı Tüprag Madencilik, bölgede çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı, Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, SAMÇEP bileşenlerinden Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli ve bazı üyeler, Kanadalı maden şirketinin çalışma yürüttüğü bölgelerde incelemelerde bulundu.

SAMÇEP üyeleri, bölgede inceleme yaptı, yöre sakinlerini dinledi. SAMÇEP üyeleri bölge sakinleri ile eylem yaparak, doğa katliamına tepki gösterdi, “Şahin Dağlarına Dokunma” mesajı verdi.

TÜRKİYE GÜNDEMİNE TAŞIYACAĞIZ
SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, bölgede bir çok yeni yol olduğunu ve bu yolların üzerinde bir çok sondaj sahasına rastladıklarını söyledi. Özdağ, “Şahin Dağları’nda yürütülen çalışmaları üzülerek ve içimiz acıyarak yerinde inceleme fırsatı bulduk. Yollarda genişletme çalışmaları yapılmış. Bölgede en az 10 kilometre uzunluğunda 4-5 metre uzunluğunda yollar gördük. Makina izlerine bakıldığınızda bu yolların yeni açıldığını gözlemleyebiliyorsunuz. Bu yolların üzerinde sondaj noktaları var. Yazık günah. Doğa yok oluyor. Söz konusu durumun peşini bırakmayacağız, Şahin Dağları’nın yok olmaması için elimizden gelen her türlü mücadeleyi vereceğiz. Konuyu Türkiye gündemine taşıyacağız” dedi.

MÜCADELE EDECEĞİZ
Dernek Başkanı Av. İlhan Ayrancı ise, “Bugün yaptığımız incelemeler kanımızı dondurdu. Bir kez daha çalışmaları yerinde görme fırsatı bulduk ve çok üzüldük. Şahin Dağları resmen talan ediliyor. Binlerce metrekarelik orman yok edilmiş. Şahin Dağları’nda yapılan bu katliamla ilgili gereken tüm mücadeleyi vereceğiz” diye konuştu.

Kanadalı maden şirketinin Şahin Dağları’nda, her biri 450 metre derinliğinde toplam 462 sondaj noktası açılacağı biliniyor. Kanadalı şirketin, önümüzdeki dönemde Şahin Dağları’nda yüksek sondaj platformları ile maden arama faaliyetlerine başlayacağı biliniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz