Ana Sayfa Teknoloji - Kültür & Sanat Saha Expo'nun Vitrini Canik

Saha Expo’nun Vitrini Canik

SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda savunma, deniz, havacılık ve uzay sanayisindeki en gelişmiş teknolojilerin geçit töreni başladı. CANiK markasıyla yılda yaklaşık 450 bin adet tabancaya ilaveten geliştirdiği yüzde yüz yerli ve milli uçaksavarı ile dünya endüstri devleri arasında Türkiye’yi temsil eden Samsun Yurt Savunma (SYS), en yeni inovatif ürünlerini sergilediği fuarda, 23 yıllık başarı hikayesine projeksiyon tuttu.

Savunma sanayiye kazandırdığı tüm markaları, iştirakleri UNIDEF ve UNIROBOTICS ile fuarda yüksek bir temsil gücü oluşturan firma, ilk kez IDEF’21’de sergilediği CANiK M2 QCB 12.7 mm ağır makineli tüfeğiyle gelişmiş AR-GE kültürünü fuarda bir kez daha yansıttı.

Dünyanın pek çok ülkesine ihraç edilen ağır makineli tüfeğin yeni versiyonlarını geliştirmeyi sürdüren şirket, çalışmalarında geldiği son aşamayı da ziyaretçilere aktardı.

23 YILLIK BAŞARI HİKAYESİ…
SYS olarak fuarda sergiledikleri ürünlerle yerelden globale uzanan başarı hikayesini bir kez daha gözler önüne serdiklerini kaydeden SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, “CANiK markasıyla dünyanın 7’nci büyük hafif silah üreticisi olan SYS olarak 23 yılda yazdığımız örnek başarı hikayemizi, SAHA EXPO’da yansıttık. Köklü tecrübemiz ve yenilikçi yüzümüzle geliştirdiğimiz milli uçaksavarımız, CANiK Smart ve CANiK APP gibi inovatif ürünlerimizle fuarın vitrini olduk. Fuar sırasında gerçekleştirdiğimiz iş bağlantıları ile ürünlerimizin ihracat yolculuğuna hız kazandıracağız” dedi.

YERLİ VE MİLLİ UÇAKSAVAR İLE FUARIN VİTRİNİ OLDUK
CANiK markası ile 23 yılda dünyanın önde gelen hafif silah üreticilerinden birine dönüşen SYS, AR-GE ve inovasyon çalışmalarının eseri olan en yeni ürünlerini standında sergiledi.

SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı’nda yüzde 80 oranında yeni ürünlerle katıldıklarını belirten Samsun Yurt Savunma (SYS) Genel Müdürü C. Utku Aral, “En yeni inovatif ürünlerimizi fuarda sergilerken bu ürünlerin yeni versiyonlarına ilişkin yürüttüğümüz çalışmaları da ziyaretçilerimize aktardık. CANiK Smart ve CANiK APP gibi en yeni teknolojik ve inovatif ürünlerimizle Ar-Ge’deki üstün kabiliyetimizi gösterdik. İştiraklerimiz UNIDEF ve UNIROBOTICS’in ürünleri de standımızdaki yerini aldı. İlk kez IDEF’21’de sergilediğimiz milli uçaksavarımızla fuarın vitrine önemli bir değer kazandırdık. Milli uçaksavarımızın başarılarla dolu üretim ve ihracat yolculuğuna hız kazandıracağız” dedi.

DÜNYANIN EN DAYANIKLI ‘UÇAKSAVARI’NA YOĞUN İLGİ
SYS olarak; Irak, Kuveyt, Nijerya gibi ülkelerden bin 200’e varan sipariş alma başarısını gösterdiklerini ve dünyada bu silahı üreten 5’inci firma olarak Türkiye’yi dünyada temsil etmenin haklı gururunu yaşadıklarını kaydeden SYS Genel Müdürü C. Utku Aral, “Yerli ve milli uçaksavar projemizi, 2018 yılından bu yana devam eden AR-GE çalışmalarımız, testlerimizle tamamlamayı başardık. Dünyanın en dayanıklı ve en yüksek performanslı CANiK M2 QCB 12.7 mm ağır makineli tüfeğimizin seri üretimine ve ihracat faaliyetlerine başladık. Bir yandan AR-GE çalışmalarıyla ürünümüzün yeni versiyonlarını geliştirirken diğer yandan dünyanın farklı ülkelerinden gelen siparişleri yetiştirmeye çalışıyoruz. Silahımıza dünya ülkelerinden ilgi hayli büyük. Fuarda bu ilginin daha da arttığını gördük” dedi.

FUARDA TİCARİ İŞ BİRLİĞİ
Yerli uçaksavarın dünyada büyük bir ihracat potansiyeline sahip olduğuna dikkat çeken Utku Aral, “Fuarda 12.7 mm ağır makineli tüfeğimizi gurur tablosu olarak sunduk. Yüzde 95 oranında ihracat gerçekleştiren bir firma olarak fuarın yaratacağı uzun soluklu iş birlikleriyle üretim ve ihracat faaliyetlerimize yeni bir boyut kazandıracağımıza inanıyoruz. Fuar aracılığıyla firmalarla ticari iş birlikleri, proje geliştirme noktasında önemli bağlantılar kurduk. Bu bağlantıların başarılı sonuçlarını kısa vadede alacağız” ifadelerinde bulundu.

AMERİKA’YA İHRACAT YAPAN EN BÜYÜK 4’ÜNCÜ FİRMASIYIZ
Türkiye’nin önde gelen yerli ve milli hafif silah üreticilerinden olan Samsun Yurt Savunma, hafif silah bölümünde Türkiye’nin ihracatının yüzde 75’ini karşılıyor. ABD’ye ihracat yapan en büyük 4. şirket konumunda bulunan şirket, ayrıca yapmış oldukları uçaksavar makinalı tüfeğin Kuveyt, Irak, Nijer, Nijerya, Burkina Faso, Azerbaycan gibi ülkelerden yoğun bir talep bulunuyor. Odaklarının ihracat olduğunu belirten ve Türk Savunma Sanayisinin ileriki dönemlerde daha iyi bir hale geleceğini belirten Cahit Utku Aral, “Son üç senede yapmış olduğumuz ürünlerin yüzde 85’ini ihraç ettik. Son 15-20 yıldır savunma sanayimizde büyük bir ilerleme var. İnsansız sistemlerde çok iyi bir noktadayız” ifadelerini kullandı.

TABANCA VE SİLAHLAR ‘MİLLİ STATÜSÜ’NDE ÜRETİLİYOR
Yerli ve milli statülere göre üretim yaptıklarını deniz, kara ve hava kuvvetlerine göre özel tasarım oluşturduklarını belirten Utku Aral, “Bizim Canik marka tabancalarımız milli tabanca statüsünde. Jandarma, emniyet teşkilatı, özel harekat ve deniz kuvvetleri gibi çoğu kuvvetimiz bizim ürettiğimiz yerli silahları görev silahı olarak kullanıyor. Hava kuvvetleri için bir uçak savar ürettik. Standart uçaksavarlar 650 atım/dakika ama bizim hava kuvvetlerine sunduğumuz uçaksavarımız daha hızlı versiyonu 850 atım/dakika hızına sahip. Uçaksavarlarımız bir sene içerisinde tüm kuvvetlerimizin envanterine girmiş olacak. Ayrıca Sınır güveliğimiz için bir ürün tasarladık. Kendi yapmış olduğumuz silah kulemizin üzerine ürettiğimiz silah ile beraber kara radarı yerleştiriyoruz. Bu tamamen mobil bir çözüm. Sınırda istediğimiz yere yerleştirebiliyoruz. Bulunduğu yerde bir tehdit veya drone bile olsa kara radarı bunu tespit ediyor ve kule kapağı açılıyor. Açılan kapaktan çıkan kule silahımız hedefe yönelip imha ediyor. Bu projemizi Jandarma ile beraber yürüttük ve çok başarılı olduk” şeklinde konuştu.

İLERİ TEKNOLOJİLERİNİ TANITTI
AR-GE ve inovasyondan aldığı gücüyle üretimini dünyanın 68 ülkesine ulaştıran, yılda 120 milyon doları bulan ihracatıyla Türkiye ekonomisine yüksek bir katma değer sunan SYS, CANiK markasıyla geliştirdiği ileri teknolojilerini fuarda buluşturdu. CANiK markalı tabancalarını, yeni kurduğu mağaza zinciri CANiK Store’u, eğitim faaliyetlerini yürüttüğü CANiK Academy ve yeni geliştirdiği CANiK Smart ve CANiK APP uygulamalarını SAHA EXPO ziyaretçilerine tanıttı.

POTANSİYEL MÜŞTERİLERİNE YOUTUBE VE INSTAGRAM YAYINI
Samsun Yurt Savunma, dijital teknolojiden faydalanarak fuarı ziyaret edemeyenlerle de buluştu. Fuar standından gün boyu YouTube ve Instagram’dan canlı yayın yapan SYS, bu yayınlar aracılığıyla potansiyel müşterilerini en yeni çalışmaları hakkında bilgilendirdi.

DİĞER HABERLER

İlkadım Belediyesi’nin Şirketi Batık Mı?

İlkadım Belediyesi’nin sorumluluğunda olan Gazi İmar İnşaat Şirketi'ndeki; aralarında araç, iş makinesi, asfalt plenti ve emülsiyon tesisinin bulunduğu 40 ayrı taşınırın, belediye bünyesine geçirilmesine...

Cenk İşler: Samsunspor’un Hedefi Her Zaman Süper Lig’dir

Türk futbolunun sembol golcülerinden ve Samsunspor Genel Kaptanı Cenk İşler, Samsunspor’un hedefinin her zaman Süper Lig olduğunu söyledi. Lige kötü başlayan fakat son haftalarda aldığı...

YEDAŞ Yolu Kapattı, Mahalleli Şaşkına Döndü

Samsun'un İlkadım İlçesi Kazım Karabekir Mahallesi Timurlenk Sokak'ta vatandaşların uzun yıllardan beri kullandığı yol, YEDAŞ tarafından yolun kendi arazileri olduğu gerekçesi ile 'demir ve...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunanlar

İlkadım Belediyesi’nin Şirketi Batık Mı?

İlkadım Belediyesi’nin sorumluluğunda olan Gazi İmar İnşaat Şirketi'ndeki; aralarında araç, iş makinesi, asfalt plenti ve emülsiyon tesisinin bulunduğu 40 ayrı taşınırın, belediye bünyesine geçirilmesine...

Cenk İşler: Samsunspor’un Hedefi Her Zaman Süper Lig’dir

Türk futbolunun sembol golcülerinden ve Samsunspor Genel Kaptanı Cenk İşler, Samsunspor’un hedefinin her zaman Süper Lig olduğunu söyledi. Lige kötü başlayan fakat son haftalarda aldığı...

YEDAŞ Yolu Kapattı, Mahalleli Şaşkına Döndü

Samsun'un İlkadım İlçesi Kazım Karabekir Mahallesi Timurlenk Sokak'ta vatandaşların uzun yıllardan beri kullandığı yol, YEDAŞ tarafından yolun kendi arazileri olduğu gerekçesi ile 'demir ve...

Sevgi Engelleri Kaldırır

19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla ilçede yaşayan engelli vatandaşları evlerinde ziyaret etti. Engellerin sevgiyle ve empatiyle aşılabileceğini belirten...