Sağlıkta Şiddet Durdurulamıyor

0

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla yazılı mesaj yayımladı. Sağlıkta şiddetin önlenemediğine dikkati çeken Erkan, son iki yılda 25 binin üzerinde hastanelerde şiddet olayı yaşandığına işaret etti.

ÖNLEM İSTİYORUZ
Oda Başkanı Dr. Erkan, “Ülke genelinde sağlık çalışanlarına yönelik olarak 2018 yılında toplam 15 bin 841 şiddet vakası yaşanmış, bunlardan yalnızca 11 bin 204 olgu yargıya taşınmıştır. 1 Ocak-31 Temmuz 2019 tarihleri arasında da toplam 10 bin 731 sağlık çalışanlarına yönelik şiddet vakası gerçekleşmiştir. Aynı tarihler içinde bunlardan sadece 6 bin 726 olgu yargıya taşınmıştır. Ne yazık ki; sağlık alanında bitmesini istediğimiz şiddet her geçen yıl daha fazla can yakmaya devam etmektedir” dedi.

SORUNLAR DAĞ GİBİ
Tabip Odası Başkanı Erkan, şöyle konuştu; “Uygulanan performansa dayalı ücretlendirme, bir yandan hekimler arasındaki ücret dengesizliğini arttırırken, bundan daha da önemlisi gün geçtikçe hekimlerin mesleklerine yabancılaşmasına sebep olmuştur. Özellikle şehir hastanelerinden yüzlerce hekim bu nedenle ya istifa etmiş ya da emekliye ayrılmıştır. Ayrıca performans uygulaması hekimlik değerlerinde aşınmaya neden olmuştur. Tüm bu olumsuzluklar sadece hekimleri ilgilendirmemekte, toplumun sağlık ve yaşam hakkını da olumsuz olarak etkilemektedir. Özelde ücretlendirme politikaları ise inanılmaz ölçüde hekimlerin aleyhine dönüşmüş ve dayanılmaz hale gelmiştir. Özel sağlık birimlerinde ortalama bir ücretten söz etmek mümkün değildir. Ciroya yönelik bir ücretlendirme söz konusudur ve bu ücretlendirme her geçen gün hekimler aleyhine değişmektedir. Hekimler özelde giderek yoğun çalışmayla birlikte her geçen gün artan emek sömürüsüyle karşılaşmaktadırlar.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz