Sağlık Çalışanlarının Yükü Hafifletilmeli

0

Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, Türkiye’nin tedavisi olmayan ölümcül coronavirüs ile adeta seferberlik şeklinde mücadele ettiğine vurgu yaparak, ön cephede yer alan sağlık çalışanlarının durumuna dikkati çekti.
Çakmak, sağlık çalışanlarının yükününün hafifletilmesi gerektiğini belirterek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı müjdelerinde bekletinleri karşılamadığını söyledi.

BEKLENTİLER BOŞ ÇIKTI
Başkan Çakmak, “Sağlık çalışanları 3 ay döner sermayelerini tavandan alacaktır. Aslında bu ödüllendirmede sağlık kurumu çalışanlarımızın büyük bir bölümü için söz konusu bile olmadı. Başkalarına ödül verilirken, bir kısımda mecburen nasibini aldı. Oysa ki ben Sağlık Bakanımızdan; görev ayırt etmeksizin sağlık ordusunun bütün çalışanları için sağlığa hizmet veren her kesim ve her meslek grupları için ortak güzel çözümler bekliyordum” dedi.

GECE GÜNDÜZ MESAİDELER
Çakmak şöyle devam etti; “En önemlisi çalışma saatleri ile alakalı bir iyileştirme, hele ki böyle pandemi olan bir dönemde kelle koltukta çalışan arkadaşlarım için; hastanede kalış sürelerinin kısaltılması, onlardan bulaşma tehlikesi olan aileleri için bir çözüm, fazla mesai ücretlerinin ödenmesi, hafta sonu ve resmi tatillerdeki çalışma ücretlerinin hafta içi mesailerine göre daha farklı ücretlendirilmesi, adam akıllı bir görev tanımlaması, hamile süt izinli kronik hastalıklı heyet raporlu sağlık çalışanlarının da pandemi sürecinde aynen diğer kamu çalışanları gibi idari izinli olması vs vs. Ayrımcı ve geçici çözümler yerine kalıcı çözümler bekliyordum. Sizi bilmem ama benim beklentilerim bunlardı. Herkes para için çalışıyor doğru ama öyle işler var ki; gerçekten parayla karşılığı ödenemeyecek işler. İşte sağlık çalışanları bu iş grubunun çalışanlarıdır. Bugün bizim asıl istediğimiz; para puldan önce sağlık çalışanlarının hak ettikleri değer ve çalışma yüklerinin bir nebze olsun hafifletilmesiydi.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz