Ana Sayfa Samsunspor Sağlam: 25 Nisan’ı Hayal Etmeliyiz

Sağlam: 25 Nisan’ı Hayal Etmeliyiz

Samsunspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Cumhuriyet Meydanı’na gittiğini ve 25 Nisan’da yapılacak olan kutlamaları hayal ettiğini söyledi. Sağlam; “Kalabalığı, sahneyi hayal ettim. Bunu oyuncularımıza da söylüyorum. Böyle bir hedefe giderken hayal kurun, bazı şeylerin hayalini yaşayın, beyninizde zihninizde canlandırın. Buraya daha fazla enerjik ve daha farklı bir şekilde geldim” dedi
Nuri Asan Tesisleri’nde basın toplantısı düzenleyen Samsunspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Antalya kampını ve Pazar günü kendi sahamızda oynayacağımız Gümüşhanespor maçını değerlendirdi.

FİZİKSEL DAYANIKLIK ÇALIŞTIK
Antalya kampını değerlendiren Sağlam, “Güzel bir kamp dönemi geçirdik diyebiliriz. Özellikle takımızın fiziksel kalitesini daha yukarıya çıkaracak ve kış dönemini yaşıyoruz, bu mevsimde daha fazla kuvvete, fiziki güce ihtiyacımızın olduğunu düşünürsek bizi bu zorlu yolculukta özellikle mevsim şartlarının daha ağır olduğu bu dönemde ayakta tutabilecek gücü, dayanıklılığı Antalya’da kazandık diyebiliriz. Bunun yanında tabi ki oynayacağımız oyun sistemi, futbol anlayışı, oyunculardan istediklerimiz gibi bu konularda da çok açık ve net bir şekilde oyuncularla bazı şeyleri paylaştık ve onları da bu şekilde yönlendirmeye çalıştık” diye konuştu.

2 TRANSFER GERÇEKLEŞTİRDİK
Tecrübeli teknik adam, “Aramıza 2 arkadaş katıldı. Kamp döneminde onların da takıma adaptasyonlarını sağlama açısından, bizi tanımaları, bizim onları daha iyi tanıyabilmemiz açısından da güzel bir dönem geçti. Altyapıdan 5 tane arkadaşımız bizimle beraber oldu. Onlar da gerçekten güzel bir kamp dönemi geçirdiler. Açık söylemem gerekirse beklentimin üzerinde bir uyum süreci yaşadılar ve performanslarıyla da bizi mutlu ettiler. Akın, Necmican, Özcan, Polat ve Ceyhun takıma adaptasyonla alakalı ciddi anlamda mesafe kaydettiler ve şimdi bizimle devam ediyorlar. İnşallah onların gelişimlerini çok sağlıklı bir şekilde devam ettirip, takımımızın içerisinde tutmaya ve bundan sonraki süreçte de faydalanmaya çalışacağız” dedi.

TÜM ŞEHİR FEDAKARLIK YAPMALI
Tek amaçlarının Samsunspor’u biran önce bir üst lige çıkarmak olduğunun altını çizen Sağlam, “Şehrin tek bir amacı var o da Samsunspor’un bu sene şampiyon olup birinci lige çıkması. İnşallah en kısa süre içerisinde de Samsunspor’u ait olduğu yere ve bütün ülkenin, futbol kamuoyunun beklediği yere taşıyabilmek. Ekibimizle beraber burada kalıyoruz. Sabah kalkıyoruz çalışma odasına giriyoruz, akşam çalışma odasından çıkıyoruz odaya yatağımıza giriyoruz. Böyle yoğun bir dönem geçiriyoruz. Tabi bu yoğunluk içerisinde biz Samsunluyum ve Samsunsporluyum diyen herkesten de bu çabayı bu fedakarlığı istiyoruz. Amacımız yaklaşık 8 senedir taraftarımızın, camiamızın, halkımızın yaşadığı sıkıntıları, üzüntüleri ortadan kaldırıp onlara tekrar mutlu olabilecekleri, keyifle takımlarını izleyebilecekleri ve ülkede tekrar Samsunspor gerçeğini ortaya koyabileceğimiz yere taşıyabilmek. Onun için herkesten bu konuyla alakalı ben yapabileceklerinin iyisini yapmalarını istiyorum” dedi.

TRANSFER SAYISI 3 OLACAK
Takımdaki sakat futbolcular ve yapılacak olan transferler hakkında da bilgi veren tecrübeli tekbik adam Sağlam, şöyle konuştu; “Yalçın’ın menisküsünde bir problem vardı. O yaklaşık iki hafta daha takımdan uzak kalacak ve en kısa zaman içerisinde takıma katılmasını bekliyoruz. Tabi onun bu gecikmesinden kaynaklanan bir boşluğumuz oluştu. Biz iki tane daha transfer istiyoruz derken maalesef bu sayı üçe çıkmak zorunda kaldı. Sona geldiğimiz oyuncular var. Bazı arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Fakat iş bir yere geldikten sonra çıkmaza giriyor.

ALGIYI YIKMAK İSTİYORUZ
Maalesef şöyle bir algı oluşmuş ‘Samsunspor’da çok para var, isteyebileceğimiz kadar isteyelim’. Biz bu algıyı da ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Sağ olsun tabi başkanımız Yüksel Yıldırım bize bu konuda gerekli desteği veriyor ama transferle alakalı da ülke gerçeklerini unutmadan, takım içi dengeleri dağıtmadan, daha gerçekçi, daha mantıklı çalışmalar yapmak zorundayız. Böyle bir algı oluşmuş bu algıyı da maalesef yıkmak zorundayız. Burası tabi ki çok düzenli bir kulüp haline geldi. Gerek kurumsal yapısı gerek kulüp içi organizasyonu, tesisi, stadı, taraftarı, şehrin yapısı ve şehrin güzelliğiyle hakikaten cazip bir kulüp haline geldi Samsunspor.

DENGELERİ BOZMAYACAĞIZ
Allah izin verirse bu avantajları önümüzdeki seneden itibaren de kullanmaya çalışacağız. Bugün herkes daha fazla para isterken İnşallah önümüzdeki seneden sonra da biz bu avantajı ekonomik anlamda da kullanıp, alabileceğimiz oyuncuları daha makul rakamlara da alacağımız günleri de göreceğiz İnşallah. Ama tabi kritik bir dönem, bu dönemi de bu şekilde kulüp ekonomisine zarar vermeden, takımın içindeki dengeleri bozmadan, Samsunspor’un geleceği ile alakalı da bu rakamların bir dezavantaj oluşturmasını engelleyerek bu işi çözmek istiyoruz.

CİDDİ RAKAMLAR İSTİYORLAR
Tabi devre arasında transfer yapmak kolay değil. Yıllarca biz bunu yaşadık. Çünkü iyi oyuncu almak istiyorsunuz, iyi oyuncuyu alırken kulübün bu oyuncuyu bırakması bir sorun. Kulüpler ciddi rakamlar istiyor. Oyuncu da ‘hazır böyle bir fırsat yakaladım’ deyip onlar da ciddi rakam istiyor. Bakıyorsunuz bu ligin çok çok üzerinde rakamlarla da transfer yapmak açıkçası bizim çok işimize gelmiyor. Transferde çok seçici davranıp ince eleyip sık dokuyacağız.

KULÜBÜN 1 LİRASINI KORURUM
‘Kendi bir liramı nasıl koruyorsam kulübün bir lirasını da o şekilde koruyacağım’ diye söz verdim. İnşallah önümüzdeki hafta içerisinde transferde gelişmelerimiz olacak ve çok kısa süre içerisinde transferi de tamamlayıp artık bizim için puan kaybına kesinlikle tahammülümüzün olmadığı bu dönemde, her maçın bizim için çok ayrı önem arz ettiği bu dönemde, kayıpların telafisinin çok zor olduğu bu süreç ve eksiklikler içerisinde lige başlamak istemiyoruz.

KİMSE MERAK ETMESİN
Bu haftayı inşallah bu şekilde hallederiz. Ama önümüzdeki haftadan itibaren yeni transferlerinde aramıza katılması, tabi onların da bir adaptasyon süreci yaşayacağını düşünürsek bizim için çok önemli. Kimse merak etmesin transferle alakalı çok yoğun çalışıyoruz. İnşallah Yalçın’dan daha sıkıntılı bir haber gelmez. Ama 2 ya da 3 tane oyuncuyu kadromuza katacağız. Taraftarlarımız bu konuda rahat olabilir.”

KEYİFLİ MAÇ İZLETMEK İSTİYORUZ
Pazar günü oynayacakları Gümüşhanespor maçını da değerlendiren Sağlam, “Bu hafta tabi memleketimin takımı Gümüşhanespor ile oynayacağız. Onlar da sıkıntılı bir süreçten geçiyor. Yönetim değişti. Bazı sıkıntıları yaşadıklarını duyduk ama gönlümüz istiyor ki onlar da bir an evvel bu sıkıntıdan kurtulsunlar, hak ettikleri, layık oldukları yere gelsinler. Bir tarafta biz tabi şampiyonluk yarışı içerisinde puan kaybetmek istemiyoruz. İkinci yarıya güzel bir başlangıç yapmak istiyoruz. Bir taraftan 3 puan alırken diğer taraftan da taraftarlarımızın keyifle izleyecekleri bir takımı onlara izlettirirken güzel bir oyunla, güzel bir mücadeleyle keyifli bir maç oynamak istiyoruz ki hem kulübün içerisindekiler, başkanı, yöneticisi, teknik adamı, futbolcusu, personeli hem de kulübün kapısının dışarısındaki sizler, taraftarlarımız, halkımız, Samsunspor’u sevenler de gelecek adına umutlansınlar” dedi.

BU KARŞILAŞMA ÇOK ÖNEMLİ
“O yüzden iyi bir başlangıç bizim için önemli ve birçok insanı da yakından ilgilendiriyor” diyen Sağlam; “Kazanmak tabi ki bizim için önemli ama sadece kazanmanın yeterli olmayacağı bir maç oynayacağız. Ortaya koyacağımız mücadele, anlayış, futbol kalitesi ve skor bundan sonraki haftaları da çok olumlu bir şekilde destekleyecek bir karşılaşma oynayacağız. O yüzden bu karşılaşma bizim için önemli. Yalçın sakatlığından dolayı bu karşılaşmada oynayamayacak. Bunun dışında kadro içerisinden herhangi bir eksiğimiz yok. İnşallah Pazar gününe kadar da herhangi bir sıkıntı yaşamadan istediğimiz kurguyla, istediğimiz futbolcu kadrosuyla maça hazırlanabileceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

TARAFTARA ÇAĞRI YAPTI
Tecrübeli teknik adam; “Taraftarlarımızdan da tabi özel bir isteğim var. Pazar günü ben o stadı dolu görüp burada artık takımla, taraftarla ikinci yarıya hazır, şampiyonluğu sonuna kadar isteyen bir görüntüyü görmek istiyorum. Bundan sonraki süreçte biraz evvel de söyledim, en ufak bir kendi inisiyatifimizin içerisinde olan herhangi bir olaydan dolayı biz bir sıkıntı yaşamak istemiyoruz. Bunlardan bir tanesi de taraftarımız. Taraftarımız bir gün ‘bugün de maça gitmeyeyim’ dediğinde takımını yalnız bırakıp bir sıkıntı yaşayacaksak onlar da bu işin vebalini yaşarlar. Biz de tabi ki bu konuyla alakalı yoğun şekilde çalışıyoruz. Orada herhangi bir eksiklik, ihmal, suiistimali oyuncularımızla paylaşıyoruz. Böyle bir sebepten dolayı sıkıntı yaşamak istemiyoruz. O yüzden taraftarımız bizim için çok önemli. Pazar günü biz taraftarımızı takımımızın yanında görmek ve her an her saniye olayın içerisinde, takımını destekleyen, hep oyunun içerisinde tutan bir görüntü içerisinde de başlangıç düdüğünden bitiş düdüğüne kadar takımını destekleyen ve takımına katkı sağlayan bir görüntü içerisinde görmek istiyoruz. Bu konuda da isteğimi dile getirdim. Onların da takımlarını görmek için Pazar gününü sabırsızlıkla beklediklerine inanıyorum. İnşallah bize ikinci yarıya güzel bir başlangıç yapabileceğimiz keyifli bir ortam hazırlayacaklardır diye beklentimi de açıkça ortaya koyuyorum” dedi.

Sağlam, “Transferler, belki yarın belki yarından da yakın. Her an olabilir. Çünkü çok sıcak görüşmeler var. Tabi bizim de dileğimiz bir an evvel olması” diye konuştu.

KAYIPSIZ GİDERSEK ŞAMPİYONUZ
İkinci yarı maçlarını kazandıkları takdirde şampiyonluğa ulaşacaklarını belirten Ertuğrul Sağlam, “Geldiğimizde 6 puan fark vardı. Ki 6 puanlık fark ciddi bir dezavantaj olarak görünüyordu. 7 puan diyelim çünkü averaj olarak da rakibimizden daha gerideydik. Yani o günkü ortamda 6 puanı kapatsanız bile averaj farkıyla rakibinizin arkasına düşüyordunuz. Şöyle bir durum ortaya çıktı. Öncelikle biz sezonu kayıpsız tamamlarsak şampiyonluğa ulaşacağız. Bunun yanında tabi şöyle bir lig oynayacağız ki en az hata yapanın hedefe ulaşacağı bir lig oynayacağız. Tabi çok dikkatli olmak lazım. Herhangi bir kayba izin vermemek lazım. Herhangi bir boşlukta bırakmamak lazım. Biraz evvel saydığım bütün unsurlar bu amaca yönelik uyarılardı aslında. Taraftarla alakalı, bizlerle alakalı, takımla alakalı, sahanın zeminiyle alakalı. Futbolda performansı etkileyecek her noktayı bunun içerisine koyabiliriz. O yüzden çok çalışıp çok dikkatli olmamız gerekiyor. Şükürler olsun ki artık kendi göbeğimizi kendimizin keseceği pozisyona getirdik işi. Yani herkes kaybetmeyip Manisa FK ile maça çıktığımızda ve maçı kazandığımız takdirde rakibimizin önüne geçebileceğimiz bir ortam var. Bu bizim için tabi ilk geldiğimiz güne nazaran çok daha olumlu bir pozisyon ve rakibimizin üzerinde de oluşan bir baskı var bu sebepten dolayı. Böyle uzun yarışmalarda arkada olmak biraz daha avantaj gibi görünüyor. Öndeki hep tedirgin olur. Ama biz inşallah bir an evvel öne geçip öndeki pozisyonumuzu da koruyarak sezonu tamamlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

ALTYAPI TAKİBİMİZDE
Altyapıdan yetenekli oyuncuları A takıma kazandırmak istediklerini ifade eden Ertuğrul Sağlam, şu konulara dikkat çekti; “Ben bir Türk antrenör olarak çalıştığımız takımlarda bir mücadele veriyoruz. Takımımızın iyi seviyeye gelmesi için uğraşıyoruz. Performans anlamında kazanmak ve takımımızı yukarıya taşımak, hedeflerimize yönlendirmek istiyoruz. Bir başka amacım da kesinlikle her çalıştırdığımız takımda olduğu gibi Samsunspor’da da tekrar altyapıdan A takıma oyuncuları kazandırabilmek ve bizim oynadığımız dönem ve o süreçte Samsunspor’un ülke futbolunda bir algısı vardı. Devamlı yetenekli futbolcuları ortaya çıkaran, yetiştiren ve Türk futboluna sunan bir yapısı vardı. Bizim amacımız bundan sonra inşallah bu yetenekli futbolcularımızı bünyemize alacağız, geliştireceğiz, yetiştireceğiz, onların hayata bakış açılarını vizyonlarını bizim istediğimiz düzeye çıkarıp kullanacağız.

ALTINCI ŞAMPİYON SAMSUNSPOR
Buradaki oluş amaçlarımızdan bir tanesi de ülke futbolundaki altıncı şampiyonu ortaya çıkarabilmek. O yüzden hedefimiz büyük olduğu için bu oyuncuları çıkaracağız ve biz kullanacağız. Ondan sonrasında da bakacağız. O büyük başarılarda Allah izin verir de süper ligi gördüğümüz günlerde altyapımızdan 4 tane 5 tane 6 tane oyuncuyu her dönem kadromuzun içerisinde bulundurmak istiyoruz. Amacımız bu. Fakat tabi şöyle bir sıkıntı ile yüz yüzeyiz. Samsun şehri bir futbol şehri gibi görünse de maalesef tesis anlamında belki de ilk 30’un dışındadır. Bunu üzülerek söylüyorum. Burada başka bir tane daha çim saha yok şu anda. Dolayısıyla Samsunspor’da bu sıkıntıyı çok ciddi şekilde yaşıyor. Biz de burada bir tane suni çimde oyuncularımızı geliştirmeye çalışıyoruz.

ÖZELEŞTİRİ YAPMAMIZ LAZIM
Burada bir özeleştiri de yapmak lazım. Altyapı takımlarımız 20-30 kilometre uzaklıktaki Dikbıyık’a gidiyor başka yerlerde saha arıyor. Bu yönde de çalışmalarımız devam ediyor. Bu konuyla alakalı çalışmalarımız da devam ediyor. Belediye başkanımız ile görüştük. Bir çalışma var. İnşallah o çalışmanın da prosedürlerinin bitip, inşaata başlanıp Samsunspor’un kendi hedefleri ve vizyonu doğrultusunda çok ciddi ve güzel bir altyapı tesislerine kavuşma zorunluluğu var. Biz hep konuşuyoruz ve diyoruz 5-6 tane futbolcuyu a takıma kazandıracağız ama bunun altyapısını hazırlamadan o futbolcuları yukarıya çıkarmak da biraz hayal gibi görünüyor. Yani tesisi yapacaksın. Orada oyuncuların gelişimini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilecekleri bir ortamı onlara hazırlayacaksın. O yeterlilikte ve donanımda öğreticileri başlarına koyacaksın. Fiziki şartları oluşturacaksın. Ondan sonra da süreci bekleyeceksin. Bunları yaparsak yetişir yoksa hakikaten çok zor.

ALTYAPIYA YATIRIM YAPACAKSIN
Bugün ülke futbolunda hep yabancı futbolcu fazlalığından bahsediyoruz ama biz altyapıdan o imkanları çocuklarımıza sağlayabilsek, yeterli sayıda futbolcuyu kaliteli ve istediğimiz şekilde yetiştirebilsek hiç gidip yabancı futbolcu almak ister mi herhangi bir kulüp? Ama yok işte yetiştiremiyoruz, geliştiremiyoruz dışarıdan getirmeye mecbur kalıyoruz. O yüzden hem Samsunspor’un hem Türk futbolunun kurtuluşu buradan geçiyor. Altyapıya gerekli yatırımı yapacaksınız. Orada düzenli ve yeterli organizasyonu gerçekleştireceksiniz ondan sonra bekleyeceksiniz. Yapanlara bakıyoruz çıkarıyorlar mı çıkarıyorlar. Altınordu çıkarıyor mu çıkarıyor. Bursa çıkarıyor mu çıkarıyor. Trabzon’da son dönemde çıktı. Gençlerbirliği çıkarıyor. Baktığınız zaman altyapısına yatırım yapıp da gerekli hamleleri yapan her kulüp iyi ya da kötü oyuncu çıkarıyor a takımına. O yüzden bunu bir an evvel gerçekleştirmek lazım.”

MEYDANDA 25 NİSAN’I HAYAL ETTİM
Cumhuriyet Meydan’ında 25 Nisan tarihinin hayalini kurduğunu belirten Sağlam, sözlerini şöyle tamamladı; “Dün akşam tesislerde oturuyordum. Biraz ‘yürüyeyim’ dedim ve çıktım. Cumhuriyet Meydanı’na gittim. Orada biraz hayal kurdum. O günü yani 25 Nisan’ı hayal ettim. Kalabalığı, sahneyi hayal ettim. Bunu oyuncularımıza da söylüyorum. Böyle bir hedefe giderken hayal kurun, bazı şeylerin hayalini yaşayın, beyninizde zihninizde canlandırın ve inanın o iş insanı motive ediyor. Dün oradan buraya bir geldim daha fazla enerjik ve daha farklı bir şekilde geldim. Allah bize o günü göstersin inşallah.”

DİĞER HABERLER

Lösemili Çocuklar İçin Peruk Dayanışması

Samsun'un Atakum İlçesi'nde kuaförlük yapan Hüseyin Alkan, 'gönüllü' olarak lösemili çocuklar için peruk hazırlıyor. Bağışçılardan gelen saçlarla peruk tasarlayan Alkan, daha sonra bunları lösemili...

Futbol 55 – 125. Bölüm (21 Eylül 2021)

Yılport Samsunspor'daki kötü gidişin nedenleri, puan kayıpları ve futbolcuların 5 maçlık performansı, sakat oyunculardaki son durum ve takımdaki son dakika gelişmeleri sizlerden gelen yorumlarla...

Terme’de Ahilik Vurgusu

Ahilik Haftası dolayısıyla Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç ve beraberindeki heyet, Terme Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Ekmekçi'yi ziyaret etti. Ziyarette, "Ekonomik ve ticari...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunanlar

Lösemili Çocuklar İçin Peruk Dayanışması

Samsun'un Atakum İlçesi'nde kuaförlük yapan Hüseyin Alkan, 'gönüllü' olarak lösemili çocuklar için peruk hazırlıyor. Bağışçılardan gelen saçlarla peruk tasarlayan Alkan, daha sonra bunları lösemili...

Futbol 55 – 125. Bölüm (21 Eylül 2021)

Yılport Samsunspor'daki kötü gidişin nedenleri, puan kayıpları ve futbolcuların 5 maçlık performansı, sakat oyunculardaki son durum ve takımdaki son dakika gelişmeleri sizlerden gelen yorumlarla...

Terme’de Ahilik Vurgusu

Ahilik Haftası dolayısıyla Terme Belediye Başkanı Ali Kılıç ve beraberindeki heyet, Terme Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Ekmekçi'yi ziyaret etti. Ziyarette, "Ekonomik ve ticari...

Özyılmaz Fındık’a Takdir Beratı

Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan "2020 yılı Türkiye'nin En Büyük İlk 500 Sanayi Kuruluşu" arasına 699 milyon 530...