Rus Büyükelçisi Yerhov’a Rusça Nutuk Gönderdi

0

Asala terör örgütünün 9 Mart 1983’te düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Türkiye’nin eski Belgrad Büyükelçisi Ahmet Galip Balkar’ın yeğeni Celal Kemal Balkar, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Viladimir Putin’e gönderdiği “Rusça Nutuk” kitabından bir tane de Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov’a gönderdi.

100. YIL ANISINA GÖNDERDİ
Rusça yazılmış ‘Nutuk’ kitabını 24 Temmuz 2019 tarihinde Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’e Türk-Rus dostluğunun pekişmesi için gönderen Celal Balkar, aynı kitaptan Ankara Büyükelçisi Yerhov’’a ise Türk-Rus ilişkilerinin 100. yılı anısına gönderdi.

YERHOV’A MEKTUP YAZDI
Celal Kemal Balkar, Rusça Nutuk kitabının içine koyduğu mektupta Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Yerhov’a şunları yazdı: Sayın Büyükelçimiz; Ben bu mektubu size Samsun’dan yazıyorum. Adım Cemal Kemal Balkar. Bu yıl Türk-Rus ilişkilerinin 100. yılı. Her iki ülkeye hayırlı ve uğurlu olsun. Ben size Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk kitabını gönderiyorum. Bu kitapta Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni nasıl ve hangi imkanlar ile kurduğunu anlatıyor. Türk halkı kurtuluş savaşında Sovyetler Birliği’nin yardımını pek bilmiyor maalesef. Bilenlerde bunu minnet ile anıyor. Benim asıl vatanım Kafkaslardaki Balkar Cumhuriyeti. Atalarım oradan Türkiye’ye göç etmiş. Umarım bir gün atalarımın vatanına geri dönerim.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz