Rekolte Az Olsa Da Çiftçinin Yüzü Gülecek

0

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, 2020 yılı fındık rekoltesinin yaşanan don, fırtına ve doludan dolayı yüksek olmayacağını ancak üreticinin yüzünün güleceğine inandığını dile getirdi.

Başkan Aydemir, şunları söyledi: “1 Eylül 2019 ile 30 Haziran 2020 tarihleri arasında iç fındık ihracatımız 311 bin ton, Ağustos sonu itibariyle tahmini olarak 330 bin tona ulaşacağı hedeflenmektedir. İç piyasada tüketilen fındık 100 bin ton, yurt dışı kabuklu fındık ihracatımız 660 bin tona tekamül etmektedir. İç piyasada 100 bin ton iç fındık 200 bin ton kabuklu fındığa denk demektir, bu da toplam 860 bin ton kabuklu fındık demektir.

SORUN YAŞAMAYIZ
Bu yaklaşık 1 yıllık fındık tüketimi, fındık rekoltemiz ne çıkarsa çıksın sorun yaşanmayacağını gösteriyor. Bu yıl da Batı Karadeniz fındık üretim bölgeleri verimi düşük olduğu Doğu Karadeniz bölgesi yüksek kesimleri önceki aylarda don, fırtına ve doludan fındık bahçelerimizin zarar gördüğünden dolayı bu yıl rekoltenin çok da yüksek olmayacağını tahmin ediyorum. Üreticilerimizin bu yıl yüzünün güleceğini temenni ediyorum. Fındık üreticilerimizin hasadının bol ve bereketli olmasını dilerim.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz