Polis Tutanağını Okurken Hayatının Şokunu Yaşadı

0

Samsun’un İlkadım İlçesi Lise Caddesi üzerinde hastaneye gitmek için otobüs beklerken geri geri gelen bir aracın kendisine çarpması ile ilgili CİMER’e şikayet yazısı yazan Fadime Turan, bu şikayeti ile ilgili telefonla davet edildiği karakola geçtiğimiz Cuma günü giderek ifade verdi.

Verdiği ifadenin ardından görevli polisin imzalamak için kendisine uzattığı evrakta yazanları okumaya başlayan Fadime Turan, evrakta “medeni halinin evli” olduğunun yazılı olduğunu görünce neye uğradığını şaşırdı. Kendisinin hiç evlenmediğini ve medeni hali için ‘evli’ olarak yazan evrakı imzalamayacağını söyleyen Turan, karakoldaki görevlilerden evrakta yazan ‘evli’ ibaresinin değiştirilmesini istedi.

MERNİS SİSTEMİ’NDE ‘EVLİ’ GÖZÜKÜYOR
Polisler bu itiraz sonrası Fadime Turan’ın aktardığı bilgiye göre bilgilerin MERNİS sisteminden alındığını ve bilgilerin sistemden otomatik olarak çekildiğini belirterek, sorunu nüfus müdürlüğü ile çözebileceğini Turan’a söyledi. Fadime Turan, evrakı ‘evli’ ibaresinin kaldırılması halinde imzalayacağını polislere söylerken, polisler evrakın üzerinde yazan bu bilgiyi kalemle çizerek yerine ‘bekar’ ibaresini yazdı.

BU SEFER ‘BEKAR’ ÇIKTI
Cuma günü mesai saatinin geçmesi nedeniyle Nüfus Müdürlüğü’ne gidemeyen Fadime Turan, Pazartesi günü sabah erken saatlerde soluğu İlkadım İlçe Kaymakamlığı’nda bulunan Nüfus Müdürlüğü’nde aldı. Fadime Turan, Nüfus Müdürlüğü’nde durumu anlatırken, yapılan incelemede MERNİS sisteminde Turan’ın bu seferde medeni halinin ‘bekar’ olarak yazılı olduğu söylendi.

SİSTEM NASIL YANLIŞ YAPAR?
Karakolda medeni hali ‘evli’, nüfus müdürlüğünde ise ‘bekar’ yazan evrakı alan Fadime Turan, “Bir kişinin hatası yüzünden hafta sonunu bu konuyu düşünerek geçirdim ve psikolojim bozuldu. Bir aracın bana çarpması nedeniyle mağdur olmuşken, bir de ifade için gittiğim karakolda medeni halimin evli olarak yazılı evraka imza atmam istendi. Ve bu sorunun MERNİS’ten kaynaklandığı belirtilerek sorunu nüfus müdürlüğünde çözebileceğim bana iletildi. Ancak Nüfus Müdürlüğüne gittiğimde medeni halimin MERNİS sisteminde bir sorun olmadığı ifade edilerek tarafıma medeni halimin bekar olarak yazılı olduğu bir evrak tarafıma verildi. İki gün boyunca ben bu yaşadığım olay nedeniyle psikolojim bozuldu. Nüfus Müdürlüğünden aldığım bekar yazılı evrakı da alıp karakola götürdüm. Bana yine sistemde bir yanlışlık olmuş olabileceği söylendi. Herkesin işini doğru yapması ve insana saygı göstermesi gerektiğini düşünüyorum. Bir küçük hata bir insanın hayatını alt üst edebiliyor” dedi. Kaynak: SamsunKentHaber.Com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz