Paketten Çiftçiye Hayal Kırıklığı Çıktı

0

Ülkemizde hızla artan coronavirüs salgınına karşı hükümet tarafından çeşitli tedbirler alınırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, ’19 Maddelik Ekonomik İstikrar Kalkanı’ açıklamıştı.

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, açıklanan pakette çiftçiye yönelik tek bir maddenin yer almadığını belirterek, “Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ekonomik destek programında çiftçimizin ‘Ç’sinin bile yer almaması çiftçimizi ziyadesiyle üzmüştür” dedi.

HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK
Başkan Avcı, “COVİD-19 virüsü ile alakalı alınan ekonomik tedbirler arasında çiftçinin olmaması dört milyon civarındaki çiftçimizi hayal kırıklığına uğratmıştır. Örneğin 500 bin TL’nin altında daire alacak kişiye destek sağlanırken, ülkemizin sofralarını zor şartlarda üreterek dolduran çiftçimiz neden göz ardı edilmiştir? TZOB Genel Başkanımız Şemsi Bayraktar’ın da söz ettiği ziraat odalarının talepleri ivedilikle dikkate alınmalı, çiftçilerimizin talepleri acil çözüme kavuşturulmalıdır” diye konuştu.

TALEPLERİ SIRALADI
Çiftçilerin taleplerini sıralayan Ziraat Odası Başkanı Avcı, şöyle konuştu; “Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifleri ve özel bankalara olan kredi borçları faizsiz ertelenmeli veya yapılandırılmalıdır. Üretimin sürdürülebilirliği için bir defaya mahsus faizsiz kredi verilmelidir. Tarım ve hayvancılıkta kullanılan elektrik borçları ile tarımsal sulama borçları faizsiz olarak ertelenmelidir. Ödenmesi gereken destekler biran evvel ödenmelidir. Maliyetlerin düşürülmesi için elektrik fiyatları başta olmak üzere girdi fiyatları indirilmelidir. Bağ-Kur prim borçları başta olmak üzere çiftçilerimizin vadesi gelen tüm ödemeleri ertelenmelidir. Yem fiyatları iyileştirilmeli, hayvancılık yapan üreticilerimize yem kredisi verilmelidir. Son zamanlardaki üreticide hayvan fiyatlarındaki düşüşün önlenmesine dair gerekli tedbirler alınmalıdır. 2019 yılı ÇKS güncellemeleri uzatılmalı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz