Özel Yurtta Kalan Öğrenciler İsyanda

0

Coronavirüs salgını nedeniyle üniversiteli öğrenciler evinden uzaktan eğitime devam ederken, özel yurt sahipleri öğrencilerden kalmadıkları odaların ‘ücretini’ istiyor. Öğrenciler, “Bizim KYK’lı öğrencilerden ne farkımız var” diyerek, Bakan Kasapoğlu’na seslendi.

Coronavirüs salgını nedeniyle üniversitelerde eğitime uzaktan devam edilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KYK yurtlarında kalan öğrencilerden konaklama ücretlerinin alınmayacağını açıklamıştı.

KYK yurtlarındaki öğrenciler bu kararı sevinçle karşılarken, bazı kentlerde özel yurtta kalan öğrenciler ise yurt sahipleri tarafından kendilerine gönderilen mesajla şok oldu. Yurt sahipleri, öğrencilerden Mart ayı konaklama ücretinin tamamını, diğer aylar için ise yüzde 30’unun ödenmesini istedi.

Samsun’un Ayvacık İlçesi’nde yaşayan, üniversite eğitimini Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği 3. sınıfta sürdüren Z.Ş. isimli öğrenci, kaldıkları özel yurt sahibinin kendilerinden konaklama ücretini talep ettiğini iddia etti.

BİZ KENDİ İSTEĞİMİZLE YURTTAN AYRILMADIK
Aydın’da merkezde bulunan özel bir yurtta kaldığını ancak virüs nedeniyle eğitime ara verilmesinden sonra memleketi Ayvacık’a evine döndüğünü belirten Z.Ş., “Arkadaşlarımızla ortak WhatsApp grubumuzda yurt yönetiminin bizden Mart ayının tamamını, diğer aylar Nisan, Mayıs ve Haziran aylarının da yüzde 30’unu ödememizi istediğini öğrendik. Sözleşmemiz olduğunu ve feshedeceklerini belirttiler. Bizler kendi isteğimizle oradan ayrılmadık. Derslerimiz ne zaman başlarsa yine döneceğiz. Cumhurbaşkanımız, KYK yurtlarında kalan öğrencilerin ücret ödemeyeceğini açıkladı. Bizlerin o öğrencilerden farkı nedir? Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’ndan özel yurtta kalan öğrencilere yardımcı olmalarını istiyoruz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz