Özel Yurtta Barınan Öğrenciler Mağdur

0

COVİD-19 salgını nedeniyle eğitime verilen zorunlu arada devlet yurdundan ayrılarak ailesinin yanına dönen öğrencilerin sorunu çözülse de özel yurtlarla sözleşme imzalayan öğrenciler, ciddi mağduriyetler yaşamaya devam ediyor.

OKTAY’A ÖNERGE SUNDU
CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu da konuyu bir önergeyle Meclis gündemine taşıdı. Hancıoğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle verdiği önergede, devlet yurtlarında barınma talebinde bulundukları halde bu hakkı elde edememiş ve mecburen özel yurtlara kayıt yaptırıp 10 aylık sözleşme imzalamış durumda olan onbinlerce öğrencinin, bu dönemde barınma hizmeti alamadıkları halde özel yurtlara taksit ödemek zorunda bırakıldıklarına dikkat çekti.

Bu durumda olan birçok öğrenciden, imzaladıkları sözleşmeler üzerinden yurt işletmecilerinin kendilerini tehdit ettiklerine ve yurt taksitlerini ödemeleri için baskı yaptıklarına ilişkin şikâyetler geldiğini belirten Milletvekili Hancıoğlu, değerlendirmelerini şöyle sürdürdü: “Devlet yurtlarında hiçbir ücret talep edilmezken özel yurtlar için böyle bir planlama yapılmamış olması öğrencilerimizi ve ailelerinizor duruma sokmuştur.”

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, “Özel yurtlarda barınan öğrencilerin yaşadıkları mağduriyetleri gidermek amacıyla devletin yürüttüğü/planladığı bir çalışma var mıdır? Varsa ne yapılacaktır?” diye sordu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz