Özel Yurt Öğrencilerin İsyanı Meclis’e Taşınıyor

0

Coronavirüs salgını nedeniyle üniversitelerde eğitime uzaktan devam edilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KYK yurtlarında kalan öğrencilerden konaklama ücretlerinin alınmayacağını açıklamıştı. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da önceki gün yaptığı açıklamada öğrencilere ödedikleri ücretlerin iade edilmeye başlandığını, Nisan, Mayıs ve Haziran ayında da ücret alınmayacağını söylemişti.

KYK yurtlarındaki öğrenciler paralarını geri alırken, özel yurtta kalan öğrenciler ise yurt sahipleri ile sıkıntı yaşıyor. Yurt sahipleri, öğrencilerden Mart ayı konaklama ücretinin tamamını, diğer aylar için ise yüzde 30’unun ödenmesini istiyor. Hatta ‘icraya veririz’ diyerek, öğrencileri ‘tehdit ettikleri’ iddia ediliyor.

GAZETEMİZİN MANŞETİ YİNE SOSYAL VE ULUSAL MEDYADA
Önceki gün gazetemizin gündeme getirdiği “Özel yurtta kalan öğrenciler isyanda” manşetimizi sosyal medyada çok sayıda öğrenci, Cumhurbaşkanı Erdoğan etiketleyerek paylaşırken, ulusal haber kanalları Fox, CNN Türk ve Haber Türk’te de bu konu gündeme geldi ve uzun süre tartışıldı. Öğrenciler mesajlarında “KYK’dan farkımız ne? Kalmadığımız yurda ücret ödemek istemiyoruz” diyerek, taleplerini ve tepkilerini dile getiriyor.

LÜTFEN SESİMİZ DUYUN
Gazetemize ulaşan bir öğrenci mesajında babasının emekli, annesinin de coronavirüs salgını nedeniyle işi bırakmak zorunda kaldığını belirterek, “Lütfen bizim sesimizi duyun. Özel yurtta kalıyoruz ve ücretlerimizin alınacağını duyduk. Babam emekli ve annem çocuk bakıyordu, bırakmak zorunda kaldı virüs nedeninden dolayı. Her yere yazdık ama hiç kimse bizim sesimizi duymadı. Biz zevkimizden kalmamazlık yapmıyoruz ve biz yurdumuza böyle birşey dediğimiz zaman bizi tehdit ediyorlar. ‘İşte senediniz bizde’ diye. Lütfen sesimizi duyun, lütfen yardımınıza ihtiyacımız var. Nereye başvuracağımıza bilemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Gençlik Bakanı Kasapoğlu’na seslenen Samsunlu çok sayıda öğrenci, taleplerini AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve Samsum Milletvekili Fuat Köktaş’a iletirken, Bağımsız Milletvekili Erhan Usta ve İYİ Parti Milletvekili Bedri Yaşar’ın da konuyu TBMM gündemine taşıması bekleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz