Olumsuz Detayları Çocuklara Anlatmayın

0

Samsun Zorlu Eğitim Kurumları’nda görev yapan Uzman Psikolog Ece Zorlu, ülkemizde üst üste vakaları görülen coronavirüsünün çocuklar üzerindeki etkisi değerlendirdi.

Ülke genelinde alınan tedbirler kapsamında okulların bir hafta tatil edildiğini, uzaktan eğitimin ise 23 Mart Pazartesi gününden sonra başlayacak olmasını değerlendiren Psikolog Ece Zorlu, “Coronavirüs, çocuklarımızın ve ailelerimizin gündemine fazlasıyla girmiş bulunmakta. Bu süreçte ebeveynlerin çocukları doğru yönlendirmesi ve duygusal açıdan desteklemesi çok önemli” dedi.

OLUMSUZLUK ANLATMAYIN
Psikolog Ece Zorlu, şöyle konuştu; “Büyükler için bile zor olan bu süreçte, kaygı ve düşüncelerimizi denetleyebilmeyiz. Temkinli, tedbirli ancak sakin kalmalıyız. Fiziksel önlemlerimizin yanında ruhsal iyi oluşumuzu da korumalıyız. Öncelikle çocuklarımızla konuşurken kendi kaygı düzeyimizi kontrol altında tutarak konuşmamız gerekir. Her zaman gerçekçi olmak, kısa net cevaplar ile açıklama yapmak yeterli olacaktır. Olumsuz detaylara girilmemesi gerekir. Alınacak tedbirleri çocuğumuza doğru şekilde anlatılması gerekir. Hijyen tedbirleri, el yıkanması, başkalarıyla temasın yakından olmaması, uzaktan eğitimin sürecinin de bu tedbirler kapsamında olduğunu anlatmalıyız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz