OKE, Türkiye’nin İlk Fındık Çiftliğini Kurdu

0

Türkiye’nin ilk fındık çiftliği, Oltan Köleoğlu Enerji’nin (OKE) iştiraki olarak Samsun’un Bafra İlçesi’nde kuruldu. Köseli köyü sınırları içinde kalan yaklaşık 300 dönümlük alana 2015 yılında tek gövde sistemi ile dikilen fidanlar fındıkla dolmaya başladı.

Bir dönem Türk fındığının en büyük ihracatçısı konumunda olan Oltan Gıda’nın ortaklarından Şükrü Güngör Köleoğlu adına kurulan ve modern tarım uygulamalarının çevreci bir anlayışla gerçekleştirildiği çiftlik, sektörde Türkiye’de örnek gösterilen projelerin ilk sırasında yer alıyor.

Geçmişte Ziraat Odaları Başkanlığı yapmış halen Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkan Yardımcılığı’nı da yürüten Özer Akbaşlı’nın koordinatör olarak görev yaptığı çiftlik, Türkiye’nin en önemli tarımsal ihraç ürünü olan fındıkta da üretim ve kalitenin artmasına öncülük yapıp, örnek oluyor.

HEDEF 400-500 KİLO
Özer Akbaşlı, Oltan Köleoğlu Enerji’nin Türk fındığına talebin arttığı son yıllarda bunu karşılamak için büyük çaba içine girip, yatırımlar yaptığına işaret ederek, halen dekar başına 100 kilogram olan Türkiye üretimini 400-500 kilograma çıkarılması hedefine hizmet ettiklerini bildirdi.

ENERJİ DE, FINDIK DA KAZANIM SAĞLAYACAK
Çevreye duyarlı, yerli ve yenilenebilir enerji olarak bilen biyokütleyi seçen OKE’nin, enerji sektörünü dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için çalışmalar yaptığına dikkat çeken Akbaşlı, aynı zamanda ülkemize milyarlarca dolar döviz kazandıran fındıkta da üretimi arttırıp, üreticisinden tüccarına sanayicisinden ihracatçısına kadar kazanım sağlamak için yatırım yaptığını belirtti. Özer Akbaşlı şunları söyledi: “OKE, yenilenebilir enerjide olduğu gibi fındıkta da öncü ve örnek olmayı kendine hedef seçmiştir. Kurulan enerji santralleri gibi fındık çiftliği de çevreye ve o çevrede yaşayanlara kazanım sağlayan projelerdir” dedi.

TÜRKİYE’DEKİ İLK ‘FINDIK ÇİFTLİĞİ’
Bafra’nın Köseli köyünde kurulan fındık çiftliğinden bahseden Özer Akbaşlı, “Biz bu çiftlikte de sertifikalı fidan yetiştiriciliği başta olmak üzere, çocuk işçiliğinin önlenmesi, tarımda çalışanların sosyal statülerinin düzenlenmesi, hasat ve harman işlemlerinde verimliliğin sağlanması, uygun depolama şartlarının oluşturulması, pazarın istediği kriterlerde üretimin sağlanması gibi birçok yeniliğin bir arada yapılabildiği bir işletme modeli oluşturduk. Çiftlik kurulması ile birlikte çevredeki tarım arazilerinin de korunması çalışmalarına katkıda bulunuyoruz” diye konuştu.

MODERN FINDIK ÜRETİMİ
Oltan Köleoğlu Enerji’nin iştirakiyle kurulan çiftlikle amaçlarından birinin de ülkemiz fındık yetiştiriciliğindeki geleneksel üretim teknikleri yerine, modern ve makinalı üretim tekniği kullanarak birim alandan daha fazla ürünü en düşük maliyetle alınabileceğini ortaya koymak olduğunu sözlerine ekleyen Özer Akbaşlı, sözlerini şöyle tamamladı; “Türkiye’yi dışarıdan alan değil, dışarıya satan ülke konumuna getirmek istiyoruz. Misyonumuz, tıpkı enerjide olduğu gibi yeni teknoloji ve sistemleri kullanarak üreticilerimize, dolayısıyla ülkemize kazanım sağlamaktır. Oltan Köleoğlu Enerji, yerli ve milli kaynakların çevreci bir anlayışla ekonomimize kazanım sağlaması için çaba gösterirken, bunları görmemezlikten gelen art niyetli çevrelere de gerçekleri göstermektedir.”

Türk fındığında örnek olarak çığır açma hedefine yönelik kurulan çiftlikte, ‘Yomra Sivrisi’ olarak adlandırılan fidanlar 7×7 aralığı ile dikildi. Yaklaşık 5 bin tek gövde fındık ağacının yer aldığı ve geçtiğimiz yıl azda olsa ürün vermeye başlayan bahçede tam üretim 2024 yılında gerçekleşecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz