OKE İle Kastamonu Entegre Rekabeti Çiftçiye Kazandırdı

0

Çarşamba’da kurulumu tamamlanan biyokütle santrali, tarımsal ve orman atıklarına daha yüksek ücret verdiği için bölgenin ‘tercih edilen’ şirketi haline geldi. OKE, atık depolama kapasitesini artırdı ve ek depo alanları oluşturdu.

Samsun’un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde yapımı tamamlanan ve test çalışmalarını sürdüren Oltan ve Köleoğlu Biyokütle Enerji Santrali, tarımsal atıkları ekonomiye kazandırmayı sürdürürken, yüksek fiyat verdiği için ‘çiftçilere’ zor kış günlerinde adeta geçim kaynağı oldu.

Orman ve tarımsal atıkların yanı sıra yaşlanmış meyve ağaçlarını da ekonomiye çeviren yöre halkına OKE ‘yerinden alım’ hizmeti de veriyor. Terme, Çarşamba, Salıpazarı, Ayvacık ve Tekkeköy bölgesindeki çiftçilerin tarım ve orman atıklarının tercih nedeni haline gelen OKE’ye ait biyokütle santral, ‘atıkları yakıt olarak kullanan’ bölgedeki diğer bir işletmeler arasında rekabet ortamı oluşturmasıyla da çiftçiye kazandırmaya başladı.

ÇİFTÇİLER; REKABET BİZE YARADI
Daha önceki yıllarda tarımsal ve orman atıklarını tek olarak satın alan Kastamonu Entegre Tesisi de Terme’de faaliyet gösteriyor. Sunta benzeri malzemeler üretimi yapan Kastamonu Entegre Fabrikası, yıllardır bölgede faaliyetini sürdürürken, biyokütle ile benzer koşullarda yakıt kullanımı ve faaliyet gösteriyor.

Kastamonu Entegre ile OKE Biyokütle Enerji Santrali’nin yakıt alım rekabetinden kazançlı çıkanın da yöre halkı olduğu belirtiliyor. Yakıt ihtiyacını karşılamak için hatırı sayılır bir fiyat artışı yapan Oltan ve Köleoğlu Biyokütle Enerji Santrali için çiftçiler, “Bu rekabet bize yaradı” diyor.

OKE DEPOLARINI GENİŞLETİYOR
Tarımsal atıklarını paraya çevirmeye başlayan çiftçiler, bunun yanı sıra ömrünü tamamlamış olan ağaçları da santrale satmak için de adeta yarışıyor. OKE Şirketi, Çarşamba’daki yerleşkesinde atık depolama tesislerini de, yöre halkının atık getirme taleplerine karşılık verebilmek için sürekli genişletiyor. Ayrıca atıkların nakliyesinin kolaylaşması ve çiftçiye külfet olmaması için yerinde teslimatın yanı sıra ağaç ve tarımsal atıkları sökme işlemleri de özel iş makineleri ile yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz