Ödenek Yokluğundan Su Taşıma İşi Durdu

0

Samsun’un 19 Mayıs İlçesi’nde 2016 yılında 51 kilometrelik 19 Mayıs Barajı İsale Hattı işini alan Yayla-Kur Adi Ortaklığı, son yıllarda maliyetlerin artması ve ödenek yokluğundan dolayı tasfiyesini istemişti. Tarım ve Orman Bakanlığı, şirketin talebine ‘olur’ cevabı verdi ve şirketin iş sözleşmesi feshedildi.

SÜRE UZATIMI İSTEMİŞTİ
Yayla Enerji Üretim Turizm ve İnşaat Ticaret AŞ’nin üstlendiği ve geçen sene ödenek yokluğundan dolayı 25 Mayıs 2020 tarihine kadar süre uzatımı verilen Samsun 19 Mayıs Barajı İsale Hattı işi, şirketin başvurusu üzerine tasfiye edildi.

ÖDENEK YOKLUĞU DENİLDİ BAKANLIK ‘OLUR’ VERDİ
Yayla Enerji’nin yayımladığı açıklamada, ödenek yokluğu; malzeme fiyatlarındaki artışlar ve Kurum tarafından ödenen fiyat farklarının yetersiz olması nedeniyle işin zarar etmesinin söz konusu olduğu belirtildi ve işin tasfiye edilmesi için başvuru yapıldığı kaydedildi. Başvuru sonucunda Samsun 19 Mayıs Barajı İsale Hattı işi, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Tasfiye Olur’u ve DSİ 7. Bölge Müdürlüğü’nün de oluruyla iş tasfiye edildi ve iş sözleşmesi feshedildi.

2016 YILINDA BAŞLANDI
Yayla-Kur Adi Ortaklığı’nın üstlendiği söz konusu iş ile ilgili sözleşme 30.09.2016 tarihinde taraflarca imzalanmış olup, yer teslimi 10.10.2016 tarihinde yapıldı. Söz konusu işin yapım süresi 820 gün olarak açıklanırken, şirketin maliyetlerin artması ve ödenek yokluğundan dolayı tasfiyesini istemesi sonucunda iş sözleşmesi feshedildi.

2 İLÇE VE 4 MAHALLEYE İÇME VE ARAZİ SULAMA
Şirket, barajdan alınacak suyu arıtma tesisine iletilmesi için 51 kilometrelik isale hattı kuracaktı. Günde 100 bin metreküp su kapasiteli arıtma tesisinde arıtıldıktan sonra hat sayesinde 19 Mayıs ve Bafra ilçeleri ile Çetinkaya, Dereköy, Doğanca ve Yörükler mahallelerinin yılda 22,7 milyon metreküp içme ve kullanma suyu ihtiyaçları karşılanacaktı. Diğer yandan ise tam 76 bin 730 dekar zirai arazinin de sulaması gerçekleşecekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz