‘O Raporda Bizim De İmzamız Var’

0

Samsun Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, geçtiğimiz hafta Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Fatsa’yı ziyaret ettiğini anımsattı.

O ziyaret sonrası Samsun’da 2020 yılı fındık tahmini rekoltesinin gerçeği yansıtmadığına dair açıklama yapan MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’a tepki gösteren Avcı ve Ergün, “Terme ve Ayvacık Ziraat Odası olarak altında imzamız bulunan komisyon raporunun arkasındayız. Kimse çiftçinin alın teri üzerinden siyaset yapmasın” dediler.

AÇIKLAMA ÜZÜCÜDÜR
Ziraat Odası Başkanları Ferda Ergün ve Erdal Avcı, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu açıklama ‘sahte rapor’ denilerek, dere tepe demeden günlerce arazide titizlikle çotanak sayımı yapan komisyon üyelerimizi üzmüştür. Samsun’da 2019 yılında tahmin edilen fındık rekoltesi, TÜİK rakamları ile karşılaştırıldığında sonuç birbirine çok yakın çıkmıştır. Bu bir tahmini rekoltedir. Bizler de çotanak sayımından sonra yaşanan hızlı dökülme olumsuzluklarından sonra rekoltenin biraz daha aşağı düşeceğini gözlemlemekteyiz. Söylendiği gibi tahmini rekolte 127 bin ton değil, 123 bin tondur. Ayrıca daha önce ÇKS kaydına girmeyen Terme ve Çarşamba’da kayıtlar güncellenmiş olup, 200 bin dönüm arazide sayıma katıldığında rakamların geçen yıla göre yüzde 11 düşüş gösterdiği ortadadır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz