Nurullah’ı Biz İzledik, İsmail Uyanık Aldı

0

Samsun futbolunun emektar ismi Şendoğan Çakmaker, Nurullah Aslan’ın Kırmızı-Beyazlı takıma transfer sürecini spor müdürümüz Davut Aktaş’a anlattı. Çakmaker, rahmetli Ömer Kuranel ile birlikte Nurullah’ı Erbaa’da izlediklerini ve alınması için dönemin Kulüp Başkanı İsmail Uyanık’a onay verdiklerini söyledi.

Samsunspor’a her kategoride hizmet eden ve Samsun futbolunun önemli isimlerinden olan Şendoğan Çakmaker, Beşiktaş ve Fenerbahçe gibi kulüplerin radarında olan Nurullah Aslan hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Nurullah’ı transferinden önce son kez izleyen isimlerin kendisi ve rahmetli Ömer Kuranel olduğunu ifade eden Çakmaker, “O dönem kulüp başkanı olan İsmail Uyanık beni ve rahmetli Ömer Kuranel’i tesislere çağırdı. Burada biraz sohbet ettikten sonra bizden Tokat’a giderek Erbaaspor forması giyen kaleci Nurullah’ı izlememizi istedi” dedi.

OTOBÜSLE TOKAT’A GİTTİK
Uyanık’ın kendilerine, “Alın derseniz alacağız, almayın derseniz almayacağız. Ona göre dikkatli izleyin” dediğini belirten deneyimli spor adamı, “Bizde otobüsle Tokat’a gittik ve genç file bekçiyi izledik. O maçta Nurullah’ın takımı 1-0 mağlup oldu.Hatta gol de kendisinin de hatası vardı ancak buna rağmen maç sonunda Başkan İsmail Uyanık’ı aradık ve genç file bekçisinin kesinlikle alınması gerektiğini söyledik. Devamında yapılan transfer görüşmeleri ardından Nurullah, Yılport Samsunspor’a kazandırıldı” dedi.

STOPER OLUŞU ALAKLARINA YANSIMIŞ
Nurullah’ın ayaklarına çok hakim bir kaleci olduğunu dile getiren Şendoğan Çakmaker, “Bunun en büyük sebebi Nurullah’ın futbola stoper başlamasıdır. O dönem teknik direktörlüğünü Güven Gümüşdağ’ın yaptığı Termespor’un genç takımında stoperoynayan Nurullah, daha sonra kaleciliğe başladı. Bu durum Nurullah’ın ayakla isabetli uzun paslar atmasında önemli bir etken. Kendisi şu anda Türkiye liglerinin en az gol yiyen kalecisi durumunda. Onun bu performansı, alınmasına en son onay veren kişi olarak beni çok mutlu ediyor” diye konuştu.

YABANCI KALECİ ANTRENÖRÜ ŞART
Nurullah’ın çok parlak bir geleceği olduğuna inandığını ifade eden Şendoğan Çakmaker, “Şahsım olarak Nurullah’ın daha iyi bir gelişim göstermesi adına kendisine yurt dışından iyi bir kaleci antrenörü tahsis edilmesi kanaatindeyim. Bu söylediğime lütfen kimse alınmasın. Eğer ki Nurullah yabancı bir kaleci antrenörüne emanet edilirse kariyerinin çok daha parlak olacağı inancındayım. Eğer böyle bir şey olursa Nurullah’ın yakın zamanda çok büyük bonservis bedelleri ile önemli takımlara transfer yapabileceği inancındayım. Buna bir örnek vermek gerekirse Türkiye’nin en iyi kalecilerinden biri olarak gösterilen Muslera, uzun süre Brezilya milli takımının eski kalecisi Taffarel nezaretinde çalışmıştır. Ben böyle bir hamlenin, yurtdışı bağlantıları çok sağlam olan Yılport Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım tarafından kolaylıkla yapılabileceği fikrindeyim” dedi.

ALTYAPI A TAKIMA KATKI SAĞLAMIYOR
Samsunspor’un geçmiş yıllarda altyapıdan çok yetenekli oyuncular çıkardığını hatırlatan deneyimli spor adamı, “Şu an geldiğimiz noktada altyapı beklediğiniz ve istediğimiz verimi a takıma sağlayamıyor. Yapılacak yeni tesisler ve oluşturulacak futbol akademisi sonrasında umarım bu durum pozitif yönde takıma katkı sağlamaya başlar. Altyapı hakkında söylediklerimin doğruluğunu görmek için mevcut kadrodaki isimlere bakmamız yeterli” ifadelerini kullandı.

Şendoğan Çakmaker, rahmetli Ömer Kuranel ile birlikte Tokat’a giderken kendi ceplerinden altıkları otobüs ve maç biletlerini hala sakladığını söyledi. Çakmaker, dönemin başkanı İsmail Uyanık’ın yaptıkları 190 liralık masrafı karşılamak istediğini, ancak Ömer Kuranel ile kendisinin bunu kabul etmediklerini dile getirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz