Ne Sosyal Mesafeye Uyuldu Ne De Bir Aydır Verilen Onca Emeklere!

0

Corona virüsü önemleri kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından Samsun’un da aralarında bulunduğu 30 büyükşehirde ve Zonguldak’ta 10 Nisan gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 12 Nisan saat 23.59’a kadar ‘sokağa çıkma yasağı’ getirildi.

SOKAKLAR TELAŞA BÜRÜNDÜ
Samsun’da saat 22.00’da yasağı duyan vatandaşlar, araçlarına bindi, sokaklara akın etti. Market ve bakkallar önünde uzun kuyruklar oluştu, fırınlarda ise ekmek sırası beklendi. Yaklaşık bir aydır sessiz olan geceler bir anda telaşa ve curcunaya ev sahipliği yaptı.

PAZAR GECE YARISI AÇILDI
Samsun’un İlkadım İlçesi Ağabali Caddesi üzerinde kurulan modern pazarda ise vatandaşlar yoğun bir şekilde alışveriş yaptı. Cumartesi sabahı açılan halk pazarı vatandaşların akın etmesiyle gece yarısında açıldı. Tezgahlardaki meyve ve sebzeler kapış kapış gitti.

CORONA’YA DAVETİYE
Pazarda ölümcül corona virüsüne adeta ‘davetiye’ çıkarıldı. Yüzlerce vatandaş yanyana sosyal mesafe ve maske takma kurallarına uymadan telaş içinde alışveriş yaptı. Tezgahlarda eldivensiz çıplak elle alışveriş yapıldı. Sosyal izaolasyon sınıfta kaldı.

ANONSLARA ALDIRIŞ EDİLMEDİ
Belediye ekipleri ve polis memurları pazaryerinde sürekli anons yapsa da vatandaşlar alışverişe devam etti. Normalden daha fazla yiyecek aldıklarını ve stok yaptıklarını belirten vatandaşlar, corona virüsü salgını hiç yokmuş gibi uzun süre kuyrukta beklemeyi tercih etti. Polis son çare tezgahları kaldırdı.

ALTIN VURUŞU YAPTIRDIK
Samsun’da 48 saat sokağa çıkma yasağını duyan vatandaşlar, kendilerini sokağa attı. Açık bakkal, market ve fırın aradı. Binlerce vatandaş ekmek, su, sigara ve temel yaşam malzemelerine yoğun ilgi gösterdi.

SOSYAL MESAFE UNUTULDU
Sosyal mesafe kuralını hiçe sayan vatandaşlar, küçük dükkanların içine daldı. Yüzlerce vatandaş küçük ve dar alanlarda kendilerine sıra gelmesini bekledi. Araçlarıyla daha az kalabalık olan market ve fırın arayan vatandaşlar da yollarda kalabalık oluşturdu. Panik oluşturan vatandaşlar sosyal mesafe kuralını da ihlal etti.

İLGİNÇ SAVUNMALAR
Ölümcül coronavirüse karşı adeta “altın vuruşa” izni veren Samsunlular, “Sokağa çıkma yasağından geç haberdar olduk. Kendimizi dışarı atıp ekmek ve benzeri şeyler almak istedik. Ancak herkes sokağa çıkmış ve aradıklarımızı bulamadık” diye, kendilerini de ilginç bir şekilde savundu. Ortaya çıkan görüntüler, evinde olan vatandaşlarca tepkiyle karşılandı.

ÖNCE CURCUNA SONRA SESSİZLİK
Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde saat 00.00 itibarıyla geçerli olacağı açıklanan sokağa çıkma yasağı öncesinde ilçedeki vatandaşlar, ekmek fırınlarına akın etti. Fırınlarda sosyal mesafe kuralını gözetmeksizin alışveriş için izdiham oluşturan vatandaşlar, ilçe genelindeki hemen hemen tüm fırınlarda ekmek bırakmadı.

SÜREKLİ ANONS YAPILDI
Saat 22.30 itibariyle Çarşamba halkına sokağa çıkma yasağının uygulanacağı hususunda anons yapılırken, Çarşamba İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri ise, sokak üzerinde bulunan vatandaşları uyararak 00.00 itibariyle sokakta bulunanlara işlem uygulanacağını hatırlattı.

TELAŞ YERİNİ SESSİZLİĞE BIRAKTI
Vatandaşlar, iki günlük sokağa çıkma yasağı nedeniyle marketlere de akın ederek yasağa dakikalar kala alışveriş için telaş yaptı. Marketlerin 00.00’a kadar açık kaldığı ilçede, market esnafları beklentinin üstünde bir yoğunluğun olduğunu söylediler. İlçe merkezinde ise bir pazar esnafı sokağa çıkma yasağının ilan edildiğini duyar duymaz, şehir merkezinde park ettiği kamyonetin üzerinde sebze-meyve satması dikkat çekti.

BAFRA’DA TRAFİK KİTLENDİ
Samsun’un Bafra İlçesi’nde 48 saat boyunca sokağa çıkma yasağını duyan vatandaşlar, şehrin merkezindeki caddelerde trafiği kitledi. Market ve bakkallarda raflar kısa sürede boşaldı. Corona virüs salgını tedbirleri kapsamında 2 gün sokağa çıkma yasağının ilan edilmesinin ardından vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılamak için bakkal, fırın ve manavlara akın etti. Marketlerin önünde uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılayabilmek için birbiriyle yarış etti. İlçe merkezinde araç trafiğinin kitlendi, bazı bakkallarda raflar kısa surede boşaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz