Mustafa Güngör: Elimizde İyi Bir Jenerasyon Var

0

Halk Gazetesi olarak Yılport Samsunspor Futbol Akademisi’nin altyapı antrenörleriyle başlatılan röportajların üçüncü misafiri U16 Takımı Teknik Sorumlusu Mustafa Güngör oldu.
Teknik Sorumlusu Güngör, ellerinde yeteneklerle dolu oyuncu grubu olduğunu vurgulayarak, “İyi bir 2004 jenerasyonumuz var. Bunlardan mümkün olduğunca fazla oyuncumuzun A takıma çıkması için gayret ediyoruz” dedi.

Halk Gazetesi: Sizce Ertuğrul Sağlam’ın takım üzerindeki en önemli etkisi ne oldu?
Mustafa Güngör: Ertuğrul hocam Yılport Samsunspor A. Ş.’ye geldiğinde gerek Samsun’da gerekse Türkiye’de büyük yankı yaptı. Çünkü Ertuğrul hoca Türkiye’de Süper Lig’de yapmış olduğu başarılarla kendini ispatlamış bir hocaydı. Ertuğrul hocamız bilgi, birikim ve tecrübesiyle oyuncular üzerinde ağırlığını hissettirerek kendi oyun sistemini takım üzerinde yerleştirdi. Ertuğrul hocamız geldikten sonra Sahada daha çok mücadele eden, birlikte oynayan ve 90 dakika boyunca oyun disiplininden kopmayan bir oyuncu grubu görmeye başladık.

Halk Gazetesi: Yılport Samsunspor Futbol Akademisi’nin şu anki yapılanması hakkında bilgi verebilir misiniz?
Mustafa Güngör: Yılport Samsunspor A.Ş. Futbol Akademisi, Türkiye’de ve dünyada antrenman bilgisi ve metotlarında çağın getirdiği yenilikleri yakından takip edip tüm yaş gruplarında yer alan yetenekli oyuncularımıza en üst düzeyde eğitim vererek geleceğin yıldız adayı olan profesyonel futbolcular yetiştirme doğrultusunda bir yapılanma içerisinde ve bu yolda da büyük mesafe kat etmiş durumdayız. Amacımız Futbol Akademi olarak geçmişimizde olduğu gibi geleceğimizde de kendi şehrinin öz kaynaklarından tespit edilen yetenekli oyuncuları geleceğin yıldız adayı futbolcular olarak yetiştirmektir.

Halk Gazetesi: Bildiğimiz üzere Kovid-19 tedbirleri kapsamında Yılport Samsunspor U16 takımı oyuncularının sokağa çıkma yasağı var, siz kendilerine antrenman programı verdiniz mi? Nasıl çalışıyorlar? Kendileriyle nasıl iletişim kuruyorsunuz?
Mustafa Güngör: Evet ülkemizde ve dünyada büyük sıkıntılara yol açan Kovid-19 virüsü ortaya çıktıktan sonra dünyada ve ülkemizde ki vaka yayılma ve ölüm sayılarındaki artışı görünce sokağa çıkma yasağını beklemeden akademi olarak antrenmanlara ara verdik. Çünkü oyuncularımızın sağlığı bizim için her şeyden daha önemliydi. Daha sokağa çıkma yasağı olmadan da oyuncularımızın evde kalmaları gerektiğini telkin ediyorduk. Ama bu süreçte de oyuncularımızın yıl boyunca elde ettikleri kazanımları kaybetmemesi gerekiyordu. Bunun için ara verdikten sonra oyuncularımız için program yaptık. Tabi evde yapacağımız antrenmanla sahada yapacağımız antrenman birebir aynı olmayacaktı. Ama bu dönemde oyuncularımızın kuvvet ve dayanıklılıklarını aynı seviyede tutabilmek için veya çok az bir kayıpla atlatabilmek için Yardımcı Antrenörümüz Mahir hocamızla ve performans antrenörümüz Can hocamızla fiziksel antrenman planlaması yaptık. 3 gün aradan sonra bunu uygulamaya soktuk.

ONLİNE İDMAN YAPTIRIYORUZ
23 Mart’tan beri oyuncularımıza programı Whatsapp grubundan görüntülü videolar atarak ve zaman zaman da oyuncularımıza online bağlanarak fiziksel antrenmanlar yaptırıyoruz. Yine bu dönemde oyuncularımızı bu süreçten olumsuz etkilenmemeleri için spor psikoloğumuz Zeynel hocamız ve oyuncularımızın beslenmelerinde bir problem yaşamamaları içinde Uzman Diyetisyenimiz Büşra hocamız hem Whatsapp’tan paylaşımlar hem de online olarak görüşmeler yapıyorlar.

Halk Gazetesi: U16 takımından ilerleyen sezonlarda A takımda hangi oyuncuları görebiliriz?
Mustafa Güngör: İleride A takımda oynayabilecek oyuncular diye isim vermek çok doğru olmaz. Çünkü oyuncularımızın gelişimleri devam ediyor. Bugün söylediğimiz oyuncunun gelişiminde sıkıntı olabilir yine bugün ismini söylemediğimiz oyuncunun gelişimi çok iyi olur, A takıma çıkan oyuncumuz farklı olur. Ama şunu söyleyebilirim elimizde yetenekli oyuncularımızın olduğu iyi bir 2004 jenerasyonumuz var. Bu oyuncularımızdan mümkün olduğunca fazla oyuncumuzun A takıma çıkması için gayret ediyoruz.

Halk Gazetesi: U16 takımı Bölgesel Gelişim U16 Ligi 4. Grup’ta şampiyon olmasına bir hafta kala ligler ertelendi? Bu durum hakkında düşünceniz nedir?
Mustafa Güngör: Evet Bölgesel Gelişim U16 Ligi 4. Grup’ta 22 hafta da 20 galibiyet 2 beraberlikle lider durumdayken ligler ertelendi. İyi bir grafik yakalamıştık maçlarda istediğimiz gibi gidiyordu tabi ki maçların ertelenmesini istemezdik ama sağlık olunca artık her şey ikinci plana düşüyor. Çünkü bu aşamada bir oyuncumuza veya diğer takımlardaki bir oyuncuya bir şey olsa kaybedilecek o canı hiçbir şampiyonluk karşılamayacağı için böyle olması iyi oldu. Zaten oyuncularımız bu sene oynadıkları oyunla kazandıkları puanla bizim gönlümüzde şampiyonluklarını ilan ettiler.

Halk Gazetesi: U16 takımın hedefleri neler?
Mustafa Güngör: Bizim U16 takımı olarak en büyük ve tek hedefimiz var. Bu hedef bizim için ne bölgesel ligde ne de elit ligde şampiyon olmak değil en büyük hedefimiz 2-3 sene içerisinde bu sene U16 takımında oynayan oyuncularımızdan A takıma ne kadar çok oyuncu kazandırabilirsek bizim için en büyük başarı bu olur. Zaten A takımda oynayacak hedef oyuncu sayısını ne kadar çoğaltabilirsek başarı da o ölçüde gelecektir diye düşünüyorum.

Halk Gazetesi: Bu sezon takımda performansıyla öne çıkan oyuncu ya da oyuncularınız kimler?
Mustafa Güngör: Bu sene performanslarıyla 6-7 tane oyuncumuz ön plana çıktılar. Bunun yanında da yetenekli olup da eksikleri olan oyuncularımızda var onlarda eksiklerini giderdiklerinde onlarda ön plana çıkacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz