Mobilya Dekorasyon Fuarı Açıldı

0

TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından, Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Marangozlar ve Döşemeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Mobilyacı İş Adamları Derneği ve KOSGEB’in destek ve işbirlikleri ile 10-15 Mart tarihleri arasında gerçekleşek olan Samsun 5. Mobilya Dekorasyon Fuarı, Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Açılış programına Samsun Valisi Osman Kaymak, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Nihat Soğuk, İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Erkan Malkoç, Türkiye Ağaç İşleri Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Ali Rıza Ercan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Tekkeköy Kaymakamı Edip Çakıcı, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı J. Alb. İbrahim Güven, Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği Başkanı H. Eyüb Güler, MHP İl Başkanı Abbullah Karapıçak, esnaf ve oda başkanları, STK temsilcileri, bürokratlar, ilçe belediye yetkilileri, fuar temsilcileri, katılımcı firmaların sahipleri ve davetliler katıldı.

CORONA VİRÜSÜ FIRSAT OLABİLİR
Federasyon Başkanı Rıza Ercan, “Korona virüsü ile birlikte Çin ve İtalya’nın mobilya ihracatında son derece sıkıntılar yaşayacağının artık ortaya çıkıyor. Bu şansımızı gayet iyi kullanmak zorundayız” diye konuştu.

Vali Osman Kaymak ise, “Samsun bir mobilya kentidir. Burada tasarımından kümeleşmeye kadar her türlü ortam oluşmuş ama Samsun belki bunu çok iyi yakalayamamış. Bu vesile ile mobilya alanında büyük atılımlar yaparak ihracata yönelik bizlere yardımcı olacaklarını düşünüyorum” dedi.

İHRACATIMIZ YETERLİ DEĞİL
Samsun’un yıllık ihracatı 650 milyon dolar olduğunu belirten Kaymak, şöyle konuştu; “Samsun ölçeğinde bir il için bunu çok yeterli görmüyoruz. Bu anlamda ilimizde ihracatın artırılması için büyük çalışma içerisindeyiz. Samsun için tarım, eğitim, sağlık, sanayi ve ticaret kenti gibivvizyonlar koyuyoruz. Bu anlamda ovaları ile bilinen bir kentin tarım alanında maalesef çok fazla ihracat ürünü yok. Bunun için çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Koronavirüs hastalığı (COVID-19) nedeni ile Çin ve İtalya’da ki durgunluk ve kriz inşallah bizim için fırsata dönüşecektir. Bu diğer sektörler açısında da fırsat doğuruyor. O anlamda yatırımcı ve esnaf arkadaşlarımızın bu alanı çok iyi değerlendirmelerini bekliyoruz. Türkiye Allah’a şükür Koronavirüs hastalığını (COVID-19) çok iyi yönetiyor. Örnek bir ülkeyiz. Sağlık Bakanlığımıza teşekkür ediyorum.”

Vali Kaymak, açılış töreni sonrasında protokol üyeleri ile birlikte fuara katılan mobilya, iç mimari, dekorasyon ve aksesuarların sergilendiği stantları gezerek, ürünler hakkında firma sahiplerinden bilgi aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz