Mimarlar Odası: Tarihi Kültürümüz Rant Kıskacında

0

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, eşsiz yapıtlarıyla dünya mimarlığına esin kaynağı olan büyük usta Mimar Sinan’ı ölümünün 432.yılında saygıyla andı.

Memişoğlu, “Bütünlük içinde korunması gereken bu miras ve eserler, günümüzde sermaye ve finans odaklı merkezi ve yerel yönetim politikalar aracılığıyla tahrip edilmektedir” dedi.

RANT ODAKLI DÜŞÜNCE
Başkan Memişoğlu, “Antik uygarlıkların kesişiminde yer alan, mimarlık ve sanatın kültürel ve tarihi zenginliklerin beşiği olan ülkemizde, bütünsellik yerine parçacıl kentsel büyüme yeni bir politika olarak kabul edilmiştir. Cumhuriyet devrimi ve genç Türkiye’nin modernleşme sürecinde; kültürel varlıkların tespiti, korunması ve gelecek nesillere aktarılması için alınan önlemler ve yürütülen çalışmalar terk edilmekte, insanlık mirası olan mimari ve kültürel mirasımız tutarsız ve rant odaklı planlama politikaları nedeniyle geri dönülemez biçimde zarar görmektedir” diye konuştu.

YÖNETİCİLERE ÇAĞRI
Merkezi ve yerel yöneticileri duyarlı olmaya davet eden Mimarlar Odası Başkanı Memişoğlu, şöyle konuştu; “Tarihsel ve kültürel varlıkların korunmasının devletin asli görevlerinden olduğunu hatırlatıyor; sahip olduğumuz mesleki uzmanlık kapsamında, mimari ve kültürel mirası tahrip eden politika ve uygulamalara karşı mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi vurguluyoruz. Bu kapsamda; Mimar Koca Sinan’ı kültürümüze ve uygarlık tarihine yapmış olduğu katkıları nedeniyle saygıyla anarken; merkezi ve yerel yöneticileri, ilgili ve duyarlı tüm kesimleri ve sorumluları çağdaş yaşama, demokrasiye, Cumhuriyet’e ve onun mimarlık değerlerine sahip çıkmaya davet ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz