Mimarlar Odası Az Daha Alev Alev Yanıyordu

0

Samsun’un İlkadım İlçesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan 3 katlı metruk bir binada bilmeyen bir nedenle yangın çıktı. Binanın çatısında başlayan yangın 3. kata da sıçradı. Tüm sokak dumanla kaplandı. Binada yangın sırasında küçük patlamalar meydana geldi. Çatıdan aşağıya düşen parçalar tehlike oluşturdu.

Vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Ekipler yangını kısa sürede söndürdü. Yapılan soğutma çalışmaları sonrası yangın tamamen kontrol altına alındı. Mahallede yaşayan ya da işyeri olan vatandaşlar da 15 senedir binanın boş olduğunu, içerisine giren çıkanın belli olmadığını söyledi.

MİMARLAR ODASI AZ HASARLA ATLATTI
Mimarlar Odası Şube Başkanı İshak Memişoğlu ise 3 yıldır uyarmalarına rağmen alkoliklerin ve madde bağımlıların mekanı olan binanın yıkımı konusunda herhangi bir adım atılmadığını belirtti. Samsun Valiliği ve İlkadım Belediyesi’ne 3 yıl içinde yazdığı yazıları kamuoyu ile paylaşan Memişoğlu, “İlkadım İlçesi Cumhuriyet Caddesi No:111 adresinde bulunan metruk binada yangın çıkmış, Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekiplerinin zamanında müdahalesi sonucunda yangın çevre binalara sıçramadan söndürülmüştür. Bitişiğinde bulunan Mimarlar Odası Binamız az bir hasarla kurtulmuştur” dedi.

SORUMLU OLANLAR BİR DÜŞÜNSÜN
Başkan Memişoğlu şunları kaydetti; “Anılan bina metruk olup, kimliği belirsiz kişiler tarafından çeşitli illegal amaçlarla ve barınmak amacıyla kullanılmaktaydı. Binada oluşan çöpler fare ve haşere oluşumuna sebep olmakta, bu durum çevre binalara zarar vermekteydi. Oluşan olumsuzluklarda, bahse konu binaya bitişik olan Mimarlar Odamızın binası da etkilenmekteydi. İlkadım Belediye Başkanlığı’na, 21-09-2018 ve 22-04-2019 tarihlerinde, yaşanılan olumsuzlukların ve bu yapının yangın tehlikesi yaratma ihtimalinin olduğunu ayrıntısı ile anlatan iki ayrı yazı yazılmış, yazılarımıza hiçbir cevap alamamamız sonucunda Samsun Valiliğine 4-11-2019 tarihinde önceki yazılar da ekte konularak tekrar bir yazı daha yazılmış ve bu yazıya da cevap alınamamıştır. Gelinen noktada üç ayrı müracaatımızda da belirttiğimiz gibi yangın tehlikesi yaratma ihtimali olan yapı yanmıştır. İlgili yazılarımızı kamuoyu ile paylaşıyor, burada kamu kurumu sorumluluğunun değerlendirilmesini kamu oyunun takdirine bırakıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz