Milli Mücadele’nin 101. Yılında Coşkumuz Yerindeydi

0

Samsun’da, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Atatürk Anıtı’nda başladı. Anıta çelenk sunumuyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile devam etti.

Anıttaki törenin arından ilk adımın atıldığı yeri temsil eden Tütün İskelesi’ndeki tören alanına geçildi. 2 denizci ile 2 karacı asker ile birlikte 1 denizci subayın, 19 Mayıs 1919 tarihinde 101 yıl önce Milli Mücadele’yi başlatmak üzere karaya çıkan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının karaya çıkışını canlandırdı.

VALİ SPORCULARA TESLİM ETTİ
Askerlerin ellerinde karaya çıkarılan Türk bayrağı, Samsun Valisi Osman Kaymak nezaretinde 7 sporcuya teslim edildi. Sporcular da şanlı Türk bayrağını Tütün İskelesi’nden alarak eskort eşliğinde önce Cumhuriyet Meydanı’na, ardından da Atatürk Bulvarı üzerinden Bandırma Vapuru’na ulaştırdı.

GEÇEN SENE 1 MİLYONDUK
Vali Kaymak, “Geçen yıl 1 milyona yakın insanla 19 Mayıs’ı kutlamıştık. Korona virüsü nedeniyle geçen seneye oranla daha az insanın katılımıyla törenimizi yaptık. Birçok etkinlik ile 19 Mayıs’ı kutluyoruz. Bu coşkumuz bu sene de devam ediyor. Bundan 101 yıl önce Atatürk ve silah arkadaşları Milli Mücadele’yi Samsun’da başlattılar. Bununla gurur duyuyoruz. Gün içinde farklı etkinliklerimiz olacak. Herkesin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı coşkuyla kutluyorum” dedi.

KEMAN DİNLETİSİ YAPILDI
Milli Mücadele’nin 101. yılı törenleri, Atatürk’ün ilk adımı attığı yeri temsil eden Tütün İskelesi’nin ardından Samsun Bandırma Vapuru Açık Hava Müzesi’nde devam etti. Milli sporcuların Türk bayrağını getirdiği alanda saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşı okundu. Sporcular Bandırma Vapuru önünde dev Türk bayrağı ile Atatürk posteri açtı. Keman sanatçısı Canan Anderson tarafından Bandırma Vapuru üzerinde solo keman konseri verildi.

BİR TÜRK KADINI OLARAK ÇOK GURURLUYUM
Korona virüsü tedbirleri kapsamında az sayıda kişinin katıldığı keman dinletisi, büyük beğeni topladı. Canan Anderson, “Çok gururluyum. Çünkü ilk defa Samsun’da Bandırma Vapuru üstünde böyle bir konser verildi. Bu da bana nasip oldu. Bir Türk kadını olarak çok gururluyum. Herkesin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Konserin sonunda Canan Anderson’a Vali Osman Kaymak, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir tarafından çeşitli hediyeler verildi. Karaaslan, tarihin akışı içinde çok önemli bir zaman diliminden birini yaşadıklarına işaret etti.

İSTİKLAL MEŞALESİ YAKILDI
Samsun’da 101 yıl önce istiklal meşalesinin yakıldığını vurgulayan Karaaslan, “19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Milli Mücadele’yi başlatmak üzere geldiği Samsun’da yakılan istiklal meşalesi, Anadolu’nun dört bir yanında milletçe verdiğimiz mücadeleler sonunda Kurtuluş Savaşı’mızı zafere taşıyan iradeye dönüşmüştür. Bundan tam 101 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını büyük coşku ve heyecanla karşılayan bir şehrin evlatları olarak bu tarihi yıl dönümünde her birimiz gururluyuz.” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN KALBİ SAMSUN’DA ATTI
Samsun Milletvekili Karaaslan, 19 Mayıs 1919’un 100’üncü yıl kutlamalarında tüm Türkiye’nin kalbinin Samsun’da attığını hatırlatarak şunları kaydetti: “Başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanımız, bakanlarımızın katılımı ile tüm Türkiye’nin kalbi Samsun’da attı diyebiliriz. 100’üncü yılı böyle kutlamışken, bugün yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle o sokakların canlılığını, heyecanını göremiyoruz. Fakat yine de başta Samsun Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, milletvekillerimiz olmak üzere hep birlikte bir aradayız. Bugün şehrimizde bu coşkuyu balkonlarından, pencerelerinden bizlerle paylaşan vatandaşlarımızla tek yürek olacağız.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan, 101 yıl önce bu yolculuğa çıkan, bu yolculuğun ilk adımını atan ve kurtuluş meşalesini tüm yurda yayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahraman aziz şehitleri minnetle andıklarını sözlerine ekledi.

ÜSTÜ AÇIK OTOBÜSTE BAYRAM COŞKUSU
Samsun protokolü, üstü açık otobüsle şehri dolaşarak vatandaşın bayramını kutladı. Evlerine ve balkonlarına çıkan vatandaşların bayram neşesine ortak olan protokol, güzergah boyunca sevilen marşları çaldı. Korona virüsü ve sokağa çıkma kısıtlaması gölgesinde geçen kutlamada caddelerde renkli görüntüler yaşandı. Balkonlarına çıkan vatandaşlar, Türk bayrakları sallayarak ve marşlara eşlik ederek 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutladı. Konvoyda, Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemde makam aracı olarak kullandığı 1934 model Lincoln marka otomobilin benzeri de yer aldı. Renkli görüntülerin yaşandığı şehir turu yaklaşık 2 saat sürdü.

BANDIRMA VAPURU’NDA TAMAMLANDI
Korona virüsü nedeniyle bu yıl en farklı bayramlardan biri yaşandı. Sosyal mesafeye dikkat edilmesi için yapılan etkinliklerde katılım sınırlı tutuldu. Sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle kutlamalar canlı yayınlarla vatandaşlara ulaştırıldı. Kutlamaların sonuncusu ise Bandırma Vapuru Müzesi önünde gerçekleşti. Sporcuların ve protokolün katılımıyla saatler 19.19’u gösterdiğinde saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Vatandaşlar da evlerinin balkonlarından bayraklarla kutlamaya eşlik etti. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sanatçı Canan Anderson keman gösterisi ile büyüledi.

Kutlamalara ayrıca AK Parti Samsun Milletvekili Av. Orhan Kırcalı, CHP Samsun Milletvekilleri Neslihan Hancıoğlu ve Kemal Zeybek, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal ve protokol üyeleri katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz