Meclis Üyeleri Belediye İştirakinde Görev Alamaz

0

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sosyal paylaşım hesabından ağır hakaretler etmesinin yanı sıra MHP ve İYİ Parti’yi de hedef alan paylaşımlara imza atan Hasan Uzunlar, AK Parti İl Başkanlığı tarafından Disiplin Kurulu’na sevk edilerek Grup Başkanvekilliği görevinden alınmıştı.

Hasan Uzunlar’a ‘kınama cezası’ verildiğinin ortaya çıkmasının ardından Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden SAMULAŞ’a ‘Yönetim Kurulu Üyesi’ olarak atanmasının gündeme gelmesi üzerine ilgili kanunun 26. maddesine göre bu kararın ‘yanlış olduğu’ savunuldu.

İLGİLİ KANUN BUNU DER!
Atakum Belediyesi ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nde uzun süredir CHP’den Belediye Meclis Üyesi ve CHP Grup Başkanvekili olarak görev yapmış olan Mustafa Tüfek, konuyla ilgili açıklama yaptı. Mustafa Tüfek, 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 26’ncı maddesini hatırlatarak, “Bazı şirketlerin yönetim ve denetim kurullarında seçilmiş ve halen meclis üyesi arkadaşların görev aldığı söylenilmektedir. Yeni bir kanun veya başka bir mevzuat değişikliği olmamış ise Hasan Uzunlar’ın Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden SAMULAŞ’a Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmasının yanlıştır” dedi.

4 HUZUR HAKKI ALIYOR
Hasan Uzunlar aynı zamanda Gıda OSB’nin müfettiş heyetinde yer alırken, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin karar organı olan ‘İl Encümeni’ne üye seçildi. Uzunlar, dört görevden ‘huzur hakkı’ adı altında ücret alıyor.

26. MADDE NE DİYOR?
10 Temmuz 2004 tarihinde kabul edilen, 23 Temmuz 2004 tarihli ve 25531 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Büyükşehir Belediyesi Kanununda “Şirket kurulması” ile ilgili 26. Madde şöyle: “Büyükşehir belediyesi kendisine verilen görev ve hizmet alanlarında, ilgili mevzuatta belirtilen usullere göre sermaye şirketleri kurabilir. Genel sekreter ile belediye ve bağlı kuruluşlarında yöneticilik sıfatını haiz personel bu şirketlerin yönetim ve denetim kurullarında görev alabilirler. Büyükşehir belediyesi, kendine ait büfe, otopark ve çay bahçelerini işletebilir; ya da bu yerlerin belediye veya bağlı kuruluşlarının % 50’sinden fazlasına ortak olduğu şirketler ile bu şirketlerin % 50’sinden fazlasına ortak olduğu şirketlere, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine tabi olmaksızın belediye meclisince belirlenecek süre ve bedelle işletilmesini devredebilir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz