Masalcı Dede Korona Aşısı İçin Gönüllü Oldu

0

‘Masalcı Dede’ olarak tanınan 82 yaşındaki köy enstitülü eğitim emekçisi ve masal yazarı Cemalettin Etli Kavaklıgil, İtalya’da korona virüs aşı çalışmalarına katılıp denek olmak için başvuruda bulundu. Kavaklıgil, kitaplarının İtalyanca’ya çevrilip yayınlanmasını şart koştu.

Yayınlanmış 65 masal kitabı bulunan ve Samsun’da ‘Masalcı Dede’ olarak tanınan Cemalettin Etli Kavaklıgil, İtalya’daki bir hastane tarafından korona virüs aşısının insan üzerinde uygulanacak testler için aradığı gönüllü 90 denek arasında, kitaplarının İtalyancaya çevrilip yayınlanması koşulu ile yer almak istediğini bildirdi.

İTALYA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE YAZDI
82 yaşındaki köy enstitülü eğitim emekçisi ve masal yazarı Cemalettin Etli Kavaklıgil İtalya Büyükelçiliği’ne yazdığı yazısında şu ifadeler yer aldı: “İtalya’nın başkenti Roma’daki Spallanzani Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesi, korona virüs aşısının insan üzerinde uygulanacak testler için gönüllü 90 denek aradığını duyurdu. Hastane deneklerin 18-55, 65-85 yaş arasında olacağını bildirdi. Test süresi 7 ay olarak belirlenmiş. Bir Türk olarak İtalya’da geliştirilen aşıya denek olarak katılmak isterim. Yeter ki insanlık korona virüs illetinden kurtulsun. 82 yaşında emekli öğretmenim. Hiçbir sağlık sorunum yoktur. Ben Türkiye’nin masalcı dedesiyim. Yarım asırdır güzel Anadolu’yu gezerek masal bilen ninelerden, dedelerden tadına doyum olmaz, duyulmamış akıl dolu masallar derlerim. Derlediğim masalları kitap yaptım. Aynı zamanda TRT radyolarında, televizyonlarında, kitap fuarlarında ve okullarda anlattım. Denek olmak için bir koşulum var. Yayınlanmış kitaplarımın İtalyancaya çevrilip kitap olarak yayınlanması ve yazar olarak telif hakkımın tarafıma ödenmesidir. İsteğimin Roma’daki Spallanzani Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesi’ne bildirilmesini rica ederim.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz