Mahalle Bakkallarını Yaşatmaya Fırsat Çıktı

0
SAMSUN'DA EKMEĞE GRAMAJ ZAMMI GELİYOR

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüb Güler, zorlu pandemi süreci içerisinde esnafların yaşadığı zorluklardan söz etti. Güler, “Koronavirüs, yaşantımız boyunca görmediğimiz bir olaydır. Devletin verdiği kararları uygulayarak, bu süreci atlatacağız. Umarım en kısa sürede atlatırız. Çünkü, bu durumdan ekonomi, sağlık ve hayatın düzeni çok etkilendi” dedi.

EN MAĞDUR ESNAF OLDU
“Türkiye’de ne olursa olsun en çok etkilenen esnaf oluyor” diyen SESOB Başkanı Eyüb Güler, “Emekli ya da memurların böyle bir sorunu yok. Belli tarih geldiğinde maaşlarını alabiliyorlar. Ama esnaf öyle değil. Esnaf, küçük sermaye ile dükkan işletmeye çalışan insanlardır. Bir tüccar ile esnafı ayırt etmek gerekir. Esnaflar, kazandığı para ile dükkan kirası, elektrik, su ya da çalıştırdığı işçinin parasını ödeyecek ki kalan para ile evini geçindirebilsin. O günkü emek, o gün kazanılan ve harcanan paradır. Yarına artıracak ya da kenara koyulacak bir parası olmaz esnafın” diye konuştu.

ESNAFA ASGARİ ÜCRET MAAŞ BAĞLANMALIYDI
Salgın sürecinde ilk tedbirlerde esnafların çoğuna kapatma kararı geldiğini anımsatan Başkan Güler, şöyle konuştu; “Ama zannedilmesin ki; sadece kapanan işyerleri zarar gördü, açık olan işyerleri de bu zararı gördü. Alışveriş olmayınca dükkanlar iş yapamaz olunca çoğu kendiliğinden kapattı. Alınan tedbirler açısından evde duran esnaf ve sanatkarlara kapalı oldukları süre içerisinde, asgari ücret miktarı kadar bile olsa bir maaş bağlanmalı. Krediler açısından bankalar sınıfta kaldı mı? Kaldı. Çünkü herkesin borcu var. Türkiye’nin genel yapısına baktığımız zaman herkes önümüzdeki 10 yılı borçlanmış. Ama şu afet ortamında devlet, ‘bankalar ve esnaf kefalet kooperatiflerinden 25 bin lira alabilirsiniz’ dedi. Buna gerek yok çünkü esnaf zaten kullanıyor bu parayı. Faizler aynı, değişen bir şey yok. Ertelemede ise, özel bankaların hiç yardımı yok. Son zamanlarda dostluk, arkadaşlık, yardımlaşma ortadan kalkmıştı. Burada artık devreye insanlık giriyor. Şu zamanda gerçeklik önplanda olmaya başladı.”

ALIŞVERİŞİ BAKKALDAN YAPIN
SESOB Başkanı Güler, “Ramazan’ın arifesindeyiz. Mahalle bakkallarını yaşatalım diyorduk, bu dönemde bakkalların kıymetini bilmemiz gerekiyor. Esnafa en büyük katkılardan biri de alışverişleri bakkallardan yapmak olabilir. Belediyelerden ricam, 7244 sayılı yasada ruhsat, hal kiraları, işgaliye paraları ve bunların ertelemeleri var ve bunlar için maddi yardımlar yapabilirler” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz