Lozan, Cumhuriyetin Kimlik Belgesidir

0

Atakum Belediyesi’nin davetlisi olarak Samsun’a gelen gazeteci-yazar Tevfik Kızgınkaya, “100 Yılda Nereden Nereye” konulu söyleşi gerçekleştirdi. Programda, ‘Bugünkü karanlığa nasıl geldik? Yeniden aydınlığa nasıl çıkarız?’ soruları, Cumhuriyetimizin kurtuluş ve kuruluş aşamaları çözümlenerek cevaplandı.

Gazeteci Kızgınkaya, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da yaktığı Milli Mücadele ateşini ve yapılan devrimleri anlattı. Osmanlı Devleti’nden Türkiye Cumhuriyeti’ne uzanan süreçte toplum olarak nereden nereye gelindiği konusuna değinen Kızgınkaya, dinleyenleri tarih ve günümüz arasında bir yolculuğa çıkardı.

DEVLET VARLIĞIMIZIN KABULÜ
Tevfik Kızgınkaya, “Lozan Barış Antlaşması ile dünya, bir devlet olarak varlığımızı kabul ediyor. Sizin evlerinizde nüfus kağıtlarınız var. O olmadan kendinizi kanıtlayamazsınız. Lozan, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığının kimlik belgesidir” şeklinde konuştu.

Gazeteci-Yazar Tevfik Kızgınkaya söyleşi sonunda okuyucularıyla sohbet ederek, kitap imzaladı. Söyleşiye Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci de katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz