Millet İttifakı İYİ Parti Ladik Belediye Başkan Adayı İbrahim Ünsal, 31 Mart’ta sandıktan ‘belediye başkanı’ olarak çıkması halinde 1 Nisan sabahı itibariyle takım elbiseyi bir kenara bırakıp, çizmeleri giyip, bareti takıp sokağa ineceklerini, görev süresi olan 60 ayda ’60 proje’ ile Ladik’te yeni bir dönemin başlayacağının sözünü verdi.

Ladik’in en büyük sorunun işsizlik olduğunu belirten İbrahim Ünsal, işsizliğe neşter vuracağını belirterek, “Tarımsal üretim, hayvancılık, arıcılık ve turizm, Ladik’imizde tekrar canlanacak. Gençlerimiz göç etmeyecek, belediye bünyesinde kuracağımız tesislerde insanlarımızı istihdam edeceğiz. Çalışmak isteyen belediyemizin kapısını rahatlıkla çalabilecek” dedi.

LADİK’TE DEĞİŞİM BAŞLAYACAK

“Ladik’i makus talihinden kurtaracağım” diyen İYİ Parti Adayı İbrahim Ünsal, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) aday adaylığı sürecine değinerek, “Benim köyüm Türkiye’de ülkü ocaklarının kurulduğu ilk köy. Ben önce MHP’den aday adayı oldum. Köyümüzün ülkücü olması, annemin, babamın, benim ülkücü olmamdaki en büyük etken. Ben de MHP’den aday adayı oldum ancak bizim hesaba katmadığımız bir ittifak meselesi vardı. Samsun’da ne hikmetse nasıl bir durumsa anlayamadığımız bir ittifak söz konusu oldu. Neye karşı ittifak yapıyorlar onu da anlamış değiliz. Bundan dolayı 7 aylık çalışmamızın sonucunda bize herhangi bir açıklama yapılmadan Ladik’in AK Parti’ye bırakıldığını söylendi. 7 ay boyunca bizden desteğini esirgemeyen esnafımıza bir teşekkür ziyareti yaptığımız esnada esnaflarımız adaylığımızı bırakmamamızı istediler. Ben de onların isteği ve Ladik’in durumu için İYİ Parti’den aday oldum” ifadelerini kullandı.

BİZİM SEVDAMIZ LADİK

“Sevdamız Ladik” sloganıyla aday olduğunu ifade eden Millet İttifakı Adayı Ünsal, “Son iki yıl içerisinde dışarıdan da olsa halkımızın bütün sorunlarını dinledik. Ne kadar sorun varsa hepsini biliyoruz, çözümlerini de ürettik. Ladik’in başlıca sorunları belli; işsizlik ve eğitim. Bizim eğitimimiz çalışan kesimlerle. Üretmek başka eğitim başka. Biz hayvancılık, arıcılık, çiftçilik yapan insanlarımızı eğitmek zorundayız. Turizmcimizi eğitmek zorundayız. Tesislerimizde çalışan kişilerle, sokakta çalışan kişilerle turizm de yapamayız ekonomiye katkıda da bulunmayız. Kulaktan duyma işlemlerle hayvancılık olmaz, tarım olur ama nitelikli olmaz. Nitelik istiyorsak eğitim göstermemiz lazım. Bizim en büyük sorunumuz işsizlik” dedi.

AYAĞIMIZI YORGANA GÖRE UZATACAĞIZ

İbrahim Ünsal şöyle devam etti; “60 ayda 60 proje ile geliyoruz ama ben ilk önce gelirimiz nedir giderimiz nedir onlara bakacağım. Ayağımızı yorganımıza göre uzatmamız gerekiyor. Biz ateşten gömleği giydik, buradan sağ salim çıkmak için neyi nasıl yapabiliriz, bunun hesaplarını yapacağız. 60 ayda 60 proje de sıfır maliyetli projelerimiz var. Bunların arasında Ladik’imizin 5-10 yıl arasında hiç göremediği bir güleryüz eksikliği var, hoşgörü eksikliği var, güven problemi var ilk önce halkımızla bütünleşeceğiz. Bir insanın, başkanının güler yüzlü olması bütün esnafların moralinin yüksek olması demek. İnsanlara moral vermek en büyük proje.  İkinci projemiz sadakat ve vefa. Bizle çalışan bize güvenen bizleri sayan inanan kişilere vefa ve sadakat göstermeliyiz. Ladikli’ye vefamızı ödemek zorundayız” diye belirtti.

DÜRÜSTLÜK, GÜVEN, ÇALIŞKANLIK

“Biz projelerimizi iki ana tema üzerinde yapıyoruz” diye konuşan İYİ Partili Ünsal, “İlk önce dürüstlük, güven, çalışkanlık ve çalışkanlık yetmiyor çok çalışkanlık. Bu adımlarla biz yola çıktık. Biz bunları sağlarsak bize insanlarımız yetki verecek. Kazandıktan sonra hayata geçeceğimiz projelerin ana teması da dört maddeden oluşuyor. Birincisi Kuran-ı Kerim, ikincisi hadisi şerifler, üçüncüsü arı, dördüncüsü bal. Diyeceksiniz ki; rehberimiz kuran, ışığımız hadis. Hadislerle yola çıktığınız zaman bütün projelerimiz aydınlatacağız. En basitinden peygamberimiz diyor ki ‘İşi ehline veriniz’. Maalesef işi ehline verilmeyen yıllarda 40 bin olan nüfusumuz 14 bine düşmüş. Üçüncü maddemiz arı. Biliyorsunuz arı ve karınca dünyada sırrı çözülemeyen hayvanlar. Düzen çalışkanlık ve azmi biz onlardan örnek aldık. Arının ürünü olan balı da dördüncü sıraya koyuyoruz. Hem şifalı hem bereketli hem de bol. Bu dört ana tema üzerine projelerimiz yerleştirdik” ifadelerini kullandı.

AÇIK VE KAPALI DÜĞÜN SALONU

İbrahim Ünsal, “Projelerimiz içerisinde yenisi yapılmadan yıkılan bir düğün salonumuz var. Şu anda insanlarımız düğün yapmaya kalksa ya sokakta ya da köylerde yapıyor. Kent merkezinde belediyenin düğün salonu yok. Açık ve kapalı düğün salonu yapacağız. Düğün salonumuzun kenarında bizim organik pazarımız vardı. Maalesef orada da çatılar yıkılmış, kolonları çatlamış vaziyette. Soğuk ve hijyenik olmayan bir organik pazarımız var. İnşallah kapalı pazar yeri projemiz içerine organik pazar da kuracağız hem de 7 gün 24 saat” dedi.

TIRLARA YENİ DURAK

“Bizim memleketimiz kamyoncu, şoför memleketidir” diyen Ünsal, “Tırlar mahalle aralarına girdiği zaman vatandaşlarımız rahatsız oluyor. Tır otoparkını çimento mahallesine yakın yapıp, bir lojistik üssü gibi şehir merkezinden tırlarımızı çekeceğiz. Esnaflarımızı da bu dertten kurtarmış olacağız” diye konuştu.

KAPALI HAYVAN PAZARI, MEZBAHANE

“Burası bir yayla memleketi ama hayvan pazarımız yok” ifadelerini kullanan Millet İttifakı Adayı Ünsal, “İnsanlar hafta içerisinde geldikleri zaman Vezirköprü’ye Toptepe’ye Havza’ya diğer pazarlara gidiyor. Diğer pazarlar meşhur iken Ladik’te hayvan pazarı yok. Ladik’te hayvan pazarını açıp özellikle kurban döneminde faaliyete geçireceğiz. Ladik’te hayvan yetiştiriyoruz ama mezbahanemiz yok, vatandaşlarımız kesime Havza’ya gidiyor. Bunun için mezbahanemizi faaliyete geçireceğiz” dedi.

ÜRETİCİYE DESTEK

Üreticilere destek sözü veren Ünsal, “Belediyemizin bünyesinde tarımla ilgili ziraat mühendisi, hayvancılıkla ilgili veteriner, arcılıkla ilgili mühendisleri bünyemizde bulundurup destek vereceğiz. Belirli kişi ve kişilerin eline üreticimizi bırakmayacağız. Köydeki insanlarımızın yüzde 80’i 50 yaşın üzerinde. Köydeki fırınlarımızın tamiratlarını yapıp onlara İŞKUR sistemiyle ya da belediyemizin bünyesinde faaliyete geçireceğiz. Bununla birlikte de köydeki vatandaşlarımız daha taze ekmeklerini yiyebilecekler. Yine Kapalı Pazar, Yoğurt Pazarı ve Hanımeli Pazarı projemiz var” ifadelerini kullandı.

AMBARKÖY’E SOSYAL TESİS

Ladik’in girişinde eşi benzeri olmayan Ambarköy’ün var olduğunu vurgulayan İYİ Parti Ladik Adayı Ünsal, “Ambarköy şu anda Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ama geri alarak turizm amaçlı kullanacağız. Ladik’i tanıtan yöresel ürün ve lezzetleri bir arada barından bir sosyal tesis yapacağız Ambarköy’ü. Burada büyük oranda istihdam oluşacak” dedi.

KAYAK MERKEZİNİN YOLLARI AYRILIYOR

“Ladik’te kayak merkezi var ama ünlü değil maalesef” diyen İbrahim Ünsal, “Ladik’te kar fazla tutmadığı için vatandaşlarımız günübirlik geliyor ve konaklayacağı bir yerde bulunmuyor. Ladik’e gelen turistler maalesef para bırakmıyor. Kenti hemen terk ediyor. Bunun önüne geçeceğiz. Bunun içinde kayak merkezimize yapacağımız sosyal tesis otoparkla birlikte insan sirkülasyonunu artmasını hedefliyoruz. Kayak merkezinin yollarını ayıracağız. Giriş ayrı çıkış ayrı olacak. Buralarda da yol üzerinde ünlü kayak merkezlerinde olduğu gibi yöresel ürünlerin satıldığı stantları vatandaşlarımızın açmasını sağlayacağız” diye konuştu.

HER ALANDA TURİZM CANLANACAK

İYİ Parti Ladik Belediye Başkan Adayı İbrahim Ünsal şöyle devam etti, “Ladik kayak merkeziyle Ambarköy’deki tarihiyle, kaplıcalarıyla, gölüyle her alana turizmi içerisinde barındıran bir ilçe ama maalesef değerlendiremiyoruz. Değerlendiremediğimiz içinde nüfusumuz hızla düşmüş. Bizde var olan nüfusumuzla da tarım hayvancılık ve turizmi geliştirmeyi amaçlıyoruz.”

SANAYİ SİTESİ MODERNİZASYONU

Sanayi sitesi modernizasyonu yapılacağını vurgulayan İbrahim Ünsal, “Kısa vadede mevcut kurumların büyümesi ve yeni işçi alımları sağlanacak. Sanayi sitesinin altyapı ihtiyaçları giderilecek ve sanayi esnafımıza hizmet edecek bir Ar-Ge hizmet odası açılacak. Mesleki eğitim kursları ile çeşitli alanlarda üretim ustaları yetiştirilecek sanayi sitesindeki çeşitlilik artırılacak” dedi.

AŞEVİ MÜJDESİ

İlçede aşevi olmadığını söyleyen Ünsal, “Bir aş evi inşa edilecek veya mevcut yapılarda aşevi hizmeti verilecek. Aşevimiz her gün sıcak yemek üretip ihtiyaç sahiplerine hizmet verecek. Ayrıca gezici aşevi aracımız ile mahallelerimizde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yemek dağıtımı yapacağız. Kalan yemek artıkları da sokak hayvanları için mama olarak kullanılacak” diye konuştu.

TURKUAZ MASA SORUN DİNLEYECEK

“Belediye bünyesinde esnaf locaları masası açacağız” diye konuşan İbrahim Ünsal, “Bu masa direkt olarak esnafımızın ve sanayicilerimizin hizmetinde olacak. Bu sayede esnaf ve üreticilerin sorunlarına çok daha hızlı çözüm yolları belirlenip giderilmesi sağlanacak. Her üç aylık dönemlerde mahalle muhtarlarımız ile istişare toplantıları yapacağız. Bu toplantılar ile mahallerimizdeki sorunlar ve çözüm yolları ortak olarak belirlenecek. Muhtarlarımızın ilçe yönetiminde aktif olmaları sağlanacak” dedi.

UĞRAK EVİ PROJESİ

Ladik Belediye Başkan Adayı Ünsal, “Ladik Belediyesi bünyesinde uzak mahallerden ilçemize gelen vatandaşlarımızın geri dönüşlerinde servis saatlerini bekleyecekleri bir alan yok. Erkeklerimiz kahvehanelerde bayanlarımız orda burada bekleme yapıyor. Bizim yapacağımız Uğrak Evi projemiz ile yazları serin kışları sıcacık ortamda zaman geçirecekleri bekleme yapacakları bir ev yapacağız” ifadelerini kullandı.

BOZKURTLAR LADİK’E HOŞ GELDİNİZ YAZACAK

İYİ Parti Ladik Belediye Başkan Adayı İbrahim Ünsal sözlerini şöyle tamamladı; “Kayak, Tarihi Saat Kulesi, Ambarköy, gölümüz ve termalimiz var. Daha ne olsun. Ama değerlendirme konusunda çok zayıfız. Tarım ve hayvancılıkta öyle. Çözeceğiz. Şehirde atmosfer var, kullanan yok. Ladik gurbetçi, emekli kenti. Vatandaşlarımız bayramlarda buraya geliyorlar. Biz rahat etsinler, sıkıntı yaşamasınlar diye varız, buradayız. Onların çöplerini toplamak, sularının temiz akmasını sağlamak için buradayız. Onların da ilçemize ekonomik katkılarını bekliyoruz. Bize sahip çıksınlar. Makus talihimizi birlikte elele yenelim. Benimle çalışmalarım sonucunda ülkücü olan arkadaşlarım var. Bana destek veren ülkücü kardeşlerim var. Onları da düşündük ve Ladik’imizin girişine ‘Bozkurtlarım Ladik’imize, yuvamıza hoş geldiniz’ yazacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz